Ev Taşırken Nelere dikkat Edilmeli Ve Yapılması Gerekenler İşler Nelerdir?

Ev Taşırken Nelere dikkat Edilmeli Ve Yapılması Gerekenler İşler Nelerdir?

Ev Taşırken Nelere dikkat Edilmeli Ve Yapılması Gerekenler İşler Nelerdir?

Ev taşımak pratiklik, iş birliği ve sabır isteyen bir iştir. Düzenli ve sistemli bir şekilde organize olursanız ortaya çıkan sonuç hem zaman açısından hem harcadığınız enerji açısından size tasarruf sağlar.

Karton kutu ve poşet edinin

Marketlerden bol bol poşet alabilir, yaptığınız alışverişlerden arta kalan poşetleri kullanabilirsiniz. En önemlisi küçük ve orta boy eşyaların toplu taşınması için edinmeniz gereken karton kutular.

Bakkallara ve marketlere gelen ürünlerden geriye çokça karton kutu kalır. Yakınlardaki market veya bakkaldan isteyebilirsiniz.

Eşyaları sınıflandırın

Eşyaları toplarken her odayı kendi içinde toplamak yerine aynı kategoride olan eşyaları bir araya getirmek çok daha mantıklı olur. Bu sayede sadece taşıması değil yerleştirmesi de kolay olur.

Çalışma masanızın üzerinde yer alan eşyaları; kalemleriniz, defterleriniz ve bunun gibi araç gereçlerinizi “kırtasiye” adı altında aynı kutuda birleştirebilirsiniz.

Kitaplarınızı toplarken kitaplık düzeninize ve kitap içeriklerine göre bir sınıflandırma yapabilirsiniz. Romanlar, öyküler, ansiklopediler, şiirler ve bunun gibi kategorilere ayırdığınız kitapları kutudan çıkardığınızda aynı düzeniyle yerleştirebilirsiniz.

Kaybolma ve düşme ihtimali yüksek olan iğne, dikiş malzemeleri, düğme gibi küçük eşyaları kendi boyutlarından çok da büyük olmayan kutularda muhafaza edebilirsiniz.

Bunları yaparken her kutunun üzerine kutunun içeriğinin yazdığı bir kağıt yapıştırmayı unutmayın.

Kırılacak eşyalara dikkat

Kırılacak eşyalar konusunda hem kendiniz dikkatli olmalısınız hem de kutuyu taşıyacak olan bir başkası ise kutu içindekinin hassas bir eşya olduğunu belirtmelisiniz.

Tabakları, bardakları kutuya yerleştirmeden önce içeride birbirine çarpıp kırılmasını önlemek için sağlamlaştırın. Bunu bir gazete yardımı ile yapabilirsiniz.

Her bardağa ya da tabağa iki üç kat gazete kağıdı sarıp kutuya o şekilde koyabilirsiniz. Aynı işlemi bir poşet yardımıyla da yapmak mümkün. Sardığınız eşyaların arasına köpük veya sünger gibi yumuşak bir malzeme koyabilirsiniz.

Büyük eşyaları sökün

Büyük dolaplarını, yatak başlarınızı o haliyle taşımak zor ve tehlikeli olacağından dikkatli bir şekilde parçalara ayırmak gerekir. Söktüğünüz eşyalar hem daha az yer kaplar hem de kapılardan çıkması kolay olur.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir