Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı? Maddeler Halinde

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı? Maddeler Halinde

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı? Maddeler Halinde

Birçok insan ayaklarına gereken özeni maalesef göstermiyor, olması gereken bakımı yapmıyor. Oysa özellikle kış aylarında tüm gün ayakkabı ve kalın çorapların içinde havasız kalan ayaklarımızın düzenli ve iyi bir bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Ayaklarımızın bakımı ile ilgilenmek, onların daha yumuşak, daha iyi görünümlü ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Ayak Sağlığı ve Bakımı İçin Yapılması Gerekenler:

1- Ayak sağlığının korunması için olması gereken en önemli konulardan bir tanesi ayakkabı seçimidir. Ayakkabının, ayakları iyice sarması, ayağa büyük ya da küçük gelmemesi, ayakların rahatlığı, doğal olarak sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

2- Ayak bakımı için, özellikle topuklarda oluşan çatlakların önüne geçilebilmesi için, banyo sırasında bir ponza ile ölü derinin ponza ile temizlenmesi gerekmektedir. Topuklarda oluşan çatlaklar, hem çirkin bir görünüme neden olacağından, hem de ayak sağlığını olumsuz etkileyeceğinden, bu bakıma özen göstermek ve düzenli yapmak önemlidir.

3- Ayaklara her banyo sonrası uygun bir kremle ya da lavanta yağı ile masaj yapmak gerekir. Yapılan bu masaj, ayakların yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacak, ayrıca ayaktaki kan dolaşımını hızlandıracaktır.

4- Pedikür yaptırıldığında, pedikürün işinin uzmanı biri tarafından yapılması, ayak sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca ayak tırnaklarının daima kısa tutulması ve tırnakların ne çok kısa ne de çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Çok kısa kesilen ya da çok uzun olan ayak tırnakları, tırnak batmalarına neden olacak, bu durumda ayak sağlığı olumsuz olarak etkilenecektir.

evde-ayak-bakimi

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir