Evde Doğru Cilt Bakımı Önerileri

Evde Doğru Cilt Bakımı Önerileri

Evde Doğru Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımı, cilt sağlığı için yapılması gereken en önemli rutinlerden biridir. Özellikle; makyaj yapmadan önce, makyaj temizlenirken, gün sonunda ve bazı zaman aralıklarında yapılması gerekir. Bu konu hakkında, doğru cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakım aralıkları ne olmalıdır, cilt bakım ürünleri nasıl seçilir gibi konular oldukça merak edilir.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğru cilt bakımı konusunda uygulanması gereken adımlar vardır. Bu adımlar şu şekilde ifade edilebilir;

  1. Cilt eğer kirli ise (Varsa makyaj, makyaj yoksa da günlük kirler) makyaj temizleyici veya saf su yardımı ile yıkanır.
  2. Daha sonra, kullanılmak istenen cilt bakım ürünlerinden, gözenek açıcı ve derinlemesine temizleme yapılan bir ürün, yanaklara, çeneye, buruna, alın bölgesine uygulanır. Bu bölgeler, en yağlı bölgeler oldukları için siyah nokta ve gözenek oluşumuna en uygun yerlerdir,
  3. Cilt bakım ürünü, masaj yapılarak tene uygulandıktan sonra cilt kısa bir süre dinlendirilir ve daha sonra durulanır.
  4. Sivilce oluşumu varsa, bu duruma özel olan cilt bakım ürünü, sivilcelerin yoğun olduğu bölgeye uygulanır, kısa bir zaman sonra durulanır.
  5. Temizlenmiş ve arınmış olan yüz bölgesi, en uygun nemlendirici ile nemlendirilir.
  6. Dudaklara, dudak bakım kremleri uygulanır.
  7. Vücudun nemlendirilmesi sağlanır. Gerekli olan kremler masaj yapılarak uygulanır.

Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Cilt bakımı konusunda, bu bakımın ne sıklıkla yapılması gerektiği konusu oldukça merak edilir. Doğru cilt bakımı zaman aralıkları, bakımın niteliği ile alakalıdır. Günlük kirlerden ve makyajdan arınma amaçlı cilt bakımı her akşam, gözenek ve siyah nokta arındırma amaçlı cilt bakımı haftada bir veya iki kez, kırışık açma ve en geniş çaplı cilt bakımı ise ayda bir veya iki kez uygulanabilir.

Doğru Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı, önemsenmesi gereken bir konudur. Bu yüzden doğru cilt bakımı ürünleri de önemsenir. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, cildin özellikleridir. Kuru ciltler için ayrı, yağlı veya karma ciltler için ayrı ürünler vardır. Daha sonra, ürünlerin içeriğine alerjik tepkiler gösterilmesi durumlarına karşın, ürünlerin içeriklerine dikkat edilmesi gerekir.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.