Fellah Köftesi Yanında Ne Gider

Fellah Köftesi Yanında Ne Gider

Fellah Köftesi Yanında Ne Gider

Fellah köftesi yapımı son derece basit olduğu gibi tadı da bir o kadar lezzetlidir. Güney Doğu bölgesinde içli köfte yapılırken, ana malzemeden fazlaca hazırlanır.

İçli köfte yapımı bittikten sonra, artan malzemeden fellah köftesi dökülür. Fellah köftesi ince bulgur, irmik, un ile hazırlanır.

Yoğurulan bu karışımdan çok küçük, fındık büyüklüğünde bir parça alınır. Avuç içerisinde yuvarlandıktan sonra, parmak ucu ile orta kısmına bastırılır.

Fellah köftesinin yanında alternatif olarak neler gider?

Toyga Çorbası

Son derece besleyici olan toyga çorbasının aynı zamanda enfeste bir tadı vardır. Koyu hazırlanmış ayran, göce, bazı yörelerde dövme diye tabir edilir.

Haşlanmış nohut, ıspanak ve kekik ile yapılır. Üzerine sos yapmaya gerek olmadığı için ağır bir çorba değildir. Fellah köftesi ile bütünlük sağlayacaktır.

Cacık

Salatalık, yoğurt, sarımsak, kuru nane, az miktarda sos için zeytinyağı ile kolayca yapabileceğiniz garnitürlerdendir.

Mideyi de rahatlanmak adına, fellah köftesiyle beraber doğru bir tercih olacaktır.

Mevsim Salatası

Ana yemeğimiz fellah köftesi olduğu için ve bu köfte bulgur ağırlıklı olduğu için, salata çok doğru bir tercih olacaktır.

Mevsim salatası midenin hazmetmesi bakımından ve lezzet bakımından fellah köftesinin yanında yer almalı ve masayı süslemelidir.

Sebze Kızartması

Karışık sebzelerden yapılan kızartmanın üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilerek sunum yapılırsa, fellah köftesiyle beraber damaklarda hoş bir lezzet bırakacaktır.

Komposto

Özellikle vişne kompostosu çok doğru bir seçim olacaktır. Doyurucu ana menünün yanına hafif tatlı olması, aynı zamanda mideyi rahatlatması, fellah köftesi yanında olmazsa olmazlardandır.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir