Felsefe Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Felsefe Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Felsefe Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Felsefe bölümü, pek çok üniversitede bulunmasına rağmen çok fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmeyen bir bölümdür. Bunun sebebi, felsefe bölümünden mezun olan kişilerin iş hayatına atılırken yaşadıkları zorlukların bilinmesidir. Öğretim görevliliği, öğretmenlik ya da devlet memurluğu seçenekleri felsefe bölümü mezunları tarafından en çok tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır.

Çok kişi tarafından merak edilen Felsefe Bölümü nedir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Bu yazıyı okumadan üniversite sınavından sonra tercih yapacağınız okulları seçmemelisiniz.

Felsefe Bölümünde Ders Çeşitliliği

Felsefe bölümü, 4 sene eğitim verilen bir bölümdür. 4 sene içerisinde öğrenciler çok çeşitli bilgilerle donatılırlar. Bu bölümdeki uygulamalar sonrasında, merak etme, sorgulama, cevaplar bulma, farklı açılardan bakabilme yeteneği, daha geniş düşünme, başkasının yerine düşünebilme ve duyguları anlayabilme yeteneğinin gelişmesi gibi farklı özellikler gelişir. Bu sayede, daha sağlıklı şekilde insan ilişkileri kurulabilecektir.

Felsefe bölümünde dört sene boyunca öğrencilere verilen dersler üniversiteye göre farklılık gösterir. Her üniversitede ve her bölümde verilmesi gereken dersler bulunur. Ancak, bunun dışında seçmeli olarak verilen derslerde çeşitli değişiklikler söz konusu olur.

Bu nedenle öğrenciler tercih yapmadan önce üniversitelerin ilgili bölümleriyle ilgili araştırma yapmalıdır. Bu araştırmalarının içerisinde verilen zorunlu ve seçmeli derslerin hangileri olduğu da olmalıdır.

Çok sayıda düşünürün incelendiği ayrı dersler çoğu üniversitede verilmektedir. Antik çağ filozoflarından yakın dönemde yaşamış olan filozoflara kadar çok sayıda kişinin hayatı ve eserleriyle ilgili geniş çağlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aynı zamanda, felsefede kullanılan tüm akımları ve düşünce sistemlerini öğrenebileceğiniz çeşitli dersler de alacaksınız. Felsefenin en temel sorularını ve bu sorulara verilecek cevapları bölümden mezun olduğunuzda biliyor olacaksınız.

Felsefe Bölümü Mezunları Ne İş Yapabilir?

Felsefe bölümünün çok fazla tercih edilmemesinin sebeplerinden bir tanesi bölümden mezun olunmasının ardından iş bulma imkanının kısıtlı olmasıdır.

Felsefe bölümünden mezun olan kişiler, üniversitelerde öğretim görevlisi olabilirler. Bunun dışında, gerekli sınavlardan yeterli puan alanlar devlet memurluğu yapabilirler. Felsefe dersi verilen etüt merkezleri ve okullarda öğretmenlik yapabilirler. Bu meslekler dışında, bu bölümden mezun olan kişiler çalışma alanı bulamayabilir.

11 Beğenmekten Vazgeç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.