Feraset Nedir? Ne Demek Sözlük Anlamı

Feraset Nedir? Ne Demek Sözlük Anlamı

Feraset Nedir? Ne Demek Sözlük Anlamı

Feraset nedir sorusunun cevabını vermeden önce şunlara dikkat etmek gerekmektedir ki bu kelimeye birçok anlam yüklenmektedir. Feraset zihin uyanıklığı yanında, bir şeyi çabuk anlayan kişilere de feraset sahibi denilebilmektedir. Bununla birlikte feraset kelimesi insanın ahlakına ve bununla birlikte kabiliyetini yüzünden anlama kabiliyeti olarak da anlaşılabilmektedir. Feraset karşımıza iki türlü olarak çıkmaktadır. Bunlardan birisi bir nevi ilham eseri olarak karşımıza çıkar ki sebebi bilinmeksizin meydana gelmektedir. Diğeri ise bir kazanma eseri olarak karşımıza çıkar ki değişik huylara vakıf olma sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Feraset kelimesinin zıttı olan kelimeye bakılacak olursa bunun ahmaklık olduğunu görmekteyiz. Bir diğer deyişle zekadan mahrum olmaktır. Bununla birlikte halk gözünde şöyle bir görüş bulunmaktadır ki ferasetli olan kişinin huzurunda bulunulduğunda uyanık bulunulmalıdır. Bunun yanında edebe ve fazilete aykırı şeylerden kaçınılması gerektiğine inanılmaktadır.

Tirmizi ferasetli kişilere dikkat edilmesi gerektiğini şu sözlerle söylemektedir. Müminin ferasetinden sakınınız. Çünkü o Allahın nuruyla bakar sözünü söylemesiyle ferasetli kişilerin önemine dikkat çekmiştir. Bununla birlikte feraset anlamını çözmek isterseniz bunun anlamının anlayış, sezgi ve seziş olduğunu söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Elbette ki günümüzde bu kelime düzgün, ahlaklı ve edepli kişileri anlatmak için de kullanılabilmektedir. Yani bir diğer deyişle kavrayış özelliği fazla olan kişiler için de bu kelime kullanılırken zeki anlamı da bu kelimeden bu durumda çıkabilmektedir.

Feraset Nedir

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.