Dini Konular

Fidye Nedir Kimlere Verilir? Verilmez? Kısaca Hakkında Bilgi

Ramazan ayının yaklaştığı zamanlar akla gelen sorulardan biri ise fitredir. Fitrenin ne olduğu ve kimlere ne kadar verildiği merak edilen unsurlardan biri olarak görülmektedir. Fitre, oruç tutma zamanı olarak bilinen rahmet ayı olan Ramazan ayı içinde oruç tutamayan, sağlık durumu oruç tutmaya elverişli olmayan, yaşlı insanlar için geçerli olan durumdur. Fitre vermek için Ramazan ayının her günü bir düşkün kişiye karnını doyuracak kadar ücret ödenmelidir. Miktar olarak düşünüldüğü zaman fitre ile aynı olduğunu da söyleyebiliriz.

Fidye Kimlere Verilir Kısaca

Fidye nedir kimlere verilir sorusu ile düşkün kimselere yardım kapılarının açıldığını görebiliriz. Fidye veren kişi miktarı sadece bir yoksula verebilir. Veya her gün ayrı ayrı yoksul kimselere de fidye ücretini iletebilmektedir. Hem sağlık durumu oruç tutmak için iyi olmayan hem de maddi olarak fidye verecek kadar zengin olmayan kimseler ise Allah’tan af dilemelidir. Oruç tutamadığı günler için fidye veren kimseler, sağlık durumları iyileştiği zaman bu Ramazan oruçlarını kaza etmelidir. Bir önceki fidyeler artık nafile sayılacaktır. Oruçların tekrar tutulması gerekmektedir.

fidye nedir kimlere verilir

Fidye Nedir Ne Zaman Verilir?

Ramazan ayına özel olarak verilmesi gereken ve oruç borcunu sağlığı el vermediği için veremeyen kimselere sunulan ayrıcalık dinimizde fidye olarak adlandırılmaktadır. Fidye verilecek kişinin seçilmesi için yoksul olması önemlidir. Ramazan ayının rahmeti üzerinde karnını doyurmak için sizin verdiğiniz ücretler her gün ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

fidye nedir kimlere verilmez

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı