Dini Konular

Fidye Nedir Miktarı Ne Kadardır? Kimlere Verilmeli? Diyanet Açıklaması

Fidye, oruçlular için geçerli bir kavram olarak ağırlık kazanmaktadır. Buna göre fidyenin verilmesinin temel gayesi, oruç tutamaya güç ve mecali yetmeyenleri kapsamaktadır. Ayrıca, eğer ki oruç tutma durumu tamamen gerçekleşmiyorsa ve bunun için geçerli bir etmen varsa fidye verilebilir. Bu konu ile alakalı Bakara Suresinin 184. ayetinde geçen, Oruca gücü yetmeyenler bir yoksulu doyuracak şekilde fidye verir ifadesi bulunmaktadır. Bu yüzden de Kur’anı Kerim içerisinde de fidyenin verilebilecek bir konu olduğu, kesin bir hüküm kazandığını da bu şekilde ifade edebiliriz. Ayrıca ilgili ayette, fidyenin daha fazla miktarca verilmesinin, kul için daha hayırlı olacağı da aktarılmaktadır.

Oruç Fidyesi Nedir

Yukarıda da söz ettiğimiz ayrıca bir konu ise oruç fidyesi, sağlığı yerinde olan kişilerin verebileceği bir durum değildir. Bu yüzden oruç tutmaya gücü yetenlerin sırf bu yükten kurtulmaları için fidye verme gibi bir kolay pratikliği yoktur. Bununla beraber, elbette bir miktar Kur’anın 184. ayetinin içerisinde yine söz edilmektedir. Burada; bir yoksulun doyacağı şeklinde bir yardım yapılması aktarılmaktadır. Yine de bu miktarın arttırılması elbette daha hayırlıdır.

fidye nedir miktarı ne kadardır

Nisap Miktarı Ne Kadardır Diyanet

Genel olarak bir fidye ödenme durumunun bir fakirin doyumu olarak söz edilse de, her zaman bir insanın bütçesi üzerinden bir hareket etmesi gerekiyor. Yani herkes için aynı miktarda bir fidye söz konusu olarak düşünülmesi yerine kişinin kazancı ve bu uğurda verebileceği fidye değerinin baz alınması çok daha önemli olacaktır.

fidye nedir miktarı ne kadardır tumblr fidye nedir miktarı ne kadardır görsel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı