Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları

Fındığın Faydaları

Enerji ve güç kaynağı olan fındık ülkemizde çok tercih edilmekte özellikle reklamlara bile konu olmuştur. Zaten karadeniz deyince akla ilk olarak fındık ve çay gelmektedir. Özellikle fındığı yiyerek tüketmenin dışında birde yağını çıkarıp saç bakımı olarak kullanıyorlar , ezmesi yapılıyor , pastaları süslüyor daha birçok yol bulunuyor. Hayatımızın birçok alanına fındığı dahil etmiş bulunuyoruz ve besin değerleri ise gerçekten çok fazla. Fındık en çok sindirim sistemini güçlendirmekte ve kansere karşı korumaktadır tabi daha birçok faydası bulunuyor buna az sonra bakacağız. Fındık çok eski zamanlara dayanmaktadır yani M.Ö 10000’ li yıllarına o zamanlar da mezolitik diyetleri içinde yer aldığı savunuluyordu. Şimdi tarih kitaplarında bile fındığın yağı nasıl çıkarılır gibi başlıklar yer alıyor.

Fındık Nasıl Yetişir

Fındık arkadaşlar yağışın bol ve düzenli iklim kuşağında yetişmektedir. En çok da ılık havalarda daha çok verimli oluyor. Fındıkta tıpkı zeytin ağacına benziyor 1 yıl fazla veriyor , diğer yıl az. Ülkemizde ise fındık yetiştiriciliği en çok Rize’de bulunuyor gerçekten çok ciddi rakamlara kadar ulaşmaktadır. Bunların yanı sıra Ordu , Giresun ve Marmara’da Adapazarında da yer alıyor. Türkiyemizde yetiştirilen fındık miktarı dünya sıralamasında ilk sırada yer alıyor yalnız çin biliyorsunuz son zamanlar da bir pazar durumu oluşturdu işte o belki bu durumu riske sokabilir.

Fındığın Besin Değeri ve Kalorisi

100 gr. bir fındığın bakalım besen değerleri nelermiş.

15 gram protein

61 gram yağ

628 kalori ve 17 gram karbonhidrat bulunuyor.

Fındığın Faydaları Nelerdir

Fındığın birçok yararı vardır bunlardan 2 tanesini buldum ve sizlerle paylaşıyorum biri kalp ve damar , diğeri ise Antioksidan Etkisi’dir. Şimdi tanımlarına bakalım isterseniz.

Kalp ve Damar : Fındığın en etkili özelliklerinden birisi de kalp ve damar sağlını olumlu yönde etkilemesidir bunu günümüzde herkes biliyor zaten. Neden peki ? Çünkü fındığın içinde çok fazla doğmamış yağ bulunduğu için. Doymamış yağlar arasında ise HDL, LDL ve oleik asit bulunuyor. Bunların yanı sıra arkadaşlar omega 3 yağları da bulunuyor buda damarları korur ve kan akışını düzene sokar.

Antioksidan Etkisi : Fındığın güçlü bir antioksidan olduğunu unutmamalıyız özellikle düzenli olarak fındık tüketenler vücudundaki zararlı toksinlerden kurtulur ve uzun vadede bu toksinleri vücudundan uzak tutar.

fındığın faydaları nedir

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir