Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez? Kısaca Diyanet Açıklaması

Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez? Kısaca Diyanet Açıklaması

Fitre Kimlere Verilir Kimlere Verilmez? Kısaca Diyanet Açıklaması

Fitre, Ramazan ayı boyunca herkesin borcu olarak verilen ve sadaka olarak adlandırılabilecek ödemedir. Her şeyin bir şartı olduğu gibi fitre için de belli şartlar bulunmaktadır. Fitre kimlere verilir kimlere verilmez ile ilgili açıklamaların yapılması sonucunda daha başarılı sonuçlara erişilebileceğini söyleyebiliriz. Para konusunda ücretin miktarı da Diyanet’e bağlı olmaktadır. Her sene açıklandıktan sonra Ramazan ayı içinde verilmesi gerekmektedir. Bir aile içinde bulunan her birey başına ayrı olarak fitre verilmesi zorunludur. Canlı olan her kişinin fitre ile yükümlü olduğu bilinir. Bebekler ve çocuklar için de fitrenin verilmesi anne babaya ait olmaktadır.

Fitre Kardeşe Verilir Mi?

Fitre için verilecek olan kişilerin iyi bilinmesi gereklidir. Uygun olmayan kişilere verilmesi karşısında geçerliliği de olmayacaktır. Fitre verilebilecek olan kişiler ise şu şekildedir: gelin, damat, kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader, üvey çocuk. Tabi bu fitre verilecek olan kişilerin yoksul olma şartı bulunmaktadır. Bunlara ek olarak halaya, amcaya, dayıya, teyzeye fitre verilmesi daha da sevap olarak belirtilmektedir. Bir diğer unsur ise fakir ve borçlu olan bir kimseye hanımı tarafından fitre verilmesi de uygun olmaktadır.

Fitre Nedir Kimlere Verilmez?

Fitre herkesin vermesi gereken bir sadaka olarak bilinir ve Ramazan ayında da verilmesi gerekmektedir. Tabi fitrenin verilmesi uygun olmayan kişiler de vardır. Anne, baba, dede, büyük anne, çocuk, torun, eş ve kafirlere fitre verilmesi caiz değildir.

fitre kimlere verilir kimlere verilmez

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir