Gaybana Ne Demek Kısaca Ne Anlama Gelir

Gaybana Ne Demek Kısaca Ne Anlama Gelir

Gaybana Ne Demek Kısaca Ne Anlama Gelir

Gaybana kelimesi Karadeniz bölgesinde sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Bu kelime iyi anlamda kullanılmamaktadır. Gaybana kelimesinin anlamına gelindiğinde ise bu kelimenin anlamının hain, biçimsiz, kötü, lanet olasıca, yakışıksız gibi anlamlar yüklenerek kullanıldığı görülmektedir.

Gaybana anlamı nedir dendiğinde bu kelimenin kullanılma alanları da anlamını değiştirebilmektedir. Eşya için kullanıldığında miras anlamına gelerek miras bırakılan eşya anlamını taşımaktadır. Gaybana kelimesi insanlar için kullanılırken ise kötü, biçimsiz ve yakışıksız anlamına gelmektedir. Daha başka alanlarda da kullanılan bu kelime sebze olarak biber ve patlıcan gibi bitkilerin tohumu anlamına da gelir. Aynı zamanda gabyana kelimesi kimseye faydası olmayan şey anlamına da gelebilmektedir.

Gaybana ne demek merak edilmesinin sebebi ise Türkiye’nin genelinde şarkılarla veya da türkülerle duyulan bu sözün merak edilmesi elbette ki doğaldır. Bu sözün anlamını elbette ki Karadeniz bölgesinde yaşayan insanlar bilmektedir ancak diğer bölgelerde yaşayan insanların bilmemesi nedeniyle bu kelime elbette ki şarkılarda ve türkülerde duyulunca büyük merak uyandırmıştır. Bu sözün geçtiği en ünlü Karadeniz şarkısı ise Onur Akın’ın Gaybana Geceler şarkısıdır.. Elbette ki gabyana kelimesinin anlamı kötü olarak nitelendirildiği için gaybana geceler de kötü geceler anlamına gelebilir diye düşünülebilir. Bununla birlikte pek çok Karadeniz türküsünde gabyana geçmektedir. Ancak bu kelimenin kötü bir anlamı olmadığını söyleyenler de bulunmaktadır. Hatta bu kelimenin sevgili anlamına geldiğini söyleyenler bile bulunmaktadır.

Gaybana Ne Demek

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.