Sağlık

Gebelikte Alkol Kullanımı Ve Zararları

Hamilelik döneminde annenin kesinlikle alkol kullanması yasaktır. Alkol kullanımında gebe kalmanız çok zor olabilir ve hamile olsanız bile bebek için bu ölümcül bir faktör olabilir. İlk kullanımlarda alkol düşüklere , zeka geriliğine , bebekte gelişim geriliğine ve fizyolojik gelişime neden olabilmektedir. Ülkemizde ise gerçekten çok fazla anne adayı alkol kullanmakta veya alkolizmle savaş halindedir. Bu durum işte dünyaya gelen bebeklerin sağlığı açısından çok avantajlıdır kesinlikle alkol kullanımını bırakın. Hamilelikte kullanılan alkolün bebeğe zararı çok büyüktür alkol oranı ile orantılıdır.

Alkol Nedir , Neden Zarar Verir

Alkol’ün kimyasal adı etil alkol olmaktadır ve etil alkol ise teratojen maddelerden oluşmakta. Bu madde ise bebekte anomalilerin oluşmasına yol açar bunun için hamile kalmak isteyen anne adayları çok dikkat etsinler. Günde 1,5 litre bira kullanmak veya 90 g. alkol almak şeklinde ifade edilir. Günlük 120 gr.’dan fazla alkol alıyorsanız işte o zaman alkolizm olmuş demektir.

Gebelikte alkol kullanımının zararları neler

Bebek beanne plasenta ile direkt birbirine bağlıdır bunu anne adayları zaten biliyor işte eğer anne adayı alkol alıyorsa plasenta yolu ile bu alkol bebeğin kanına geçer ondan sonra bebekte kötü sonuçlar çıkar. Gebeliğin erken dönemlerinde alkol alımı yapılırsa da doğrudan olarak embriyo üzerinde etkili olur. Bu sebeple de bebekte düşük , erken doğum , gelişim geriliği gibi sonuçlar çıkabilir. Gebeliğin hangi döneminde alırsanız alın bu saydıklarımız geçerlidir. Eğer sizler günlük ve düzenli olarak alkol kullanıyorsanız bebek üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olur fakat ufak miktarda alıyorsanız da alkol yine kana karışır. Yani arkadaşlar kısacası siz ufak alkol alsanız bile direkt olarak bebeğe geçer ve olumsuz yönde etkilenir.

Hamilelikte alınan alkol ; Bebeğin ölümden zeka geriliğine kadar uzanmaktadır bazen bir şey olmaz ama bebeğiniz doğduktan sonra büyüdüğü zaman da bazı sorunlar ortaya çıkabilir bunun garantisini veremeyiz. Bir kadeh alkol bile bu riskleri almaya değmeyecektir o yüzden hiçbir şekilde alkol kullanımı yapmayınız.

Bebek üzerinde alkolün oluşturduğu en ciddi durumlardan birisi de FETAL alkol olmaktadır.

Gebelikte Alkol Kullanımı Ve Zararları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı