Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Zaman zaman göz altınızda oluşan morluklar yüzünden, uzun uğraşlar sonucunda makyaj ile morlukları kapatmaya uğraşıyorsanız ya da son zamanlarda göz altınızda sık sık morluk oluşumu ile karşılaşmak zorunda kalıyorsanız; size güzel bir haberimiz var.

Birtakım doğal yöntemler sayesinde göz altınızdaki morluk oluşumunun derecesini hafifletebilir hatta morlukların geçmesini bile sağlayabilirsiniz.

Göz altı morluklarının tedavisine geçmeden önce sebeplerinden bahsetmek istiyoruz:

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları; aslında göz altı ve göz çevresinde bulunan cilt derisinin incelmesinden kaynaklanan bir çeşit hastalık.

Morluklar; daha çok açık tenli kişilerde belirgin olarak fark ediliyor ve derinin incelmesi bölgedeki kılcal damarları daha da belirgin bir hale getiriyor. Sonuç olarak da göz altında morluklar oluşuyor.

• Uykusuzluk

Morluk oluşumunu hızlandıran etkenler içerisinde ilk sırada uykusuzluk ve yorgunluk bulunuyor.

Üstelik yorgunluk ve uykusuzluk; morlukların yanı sıra göz altı torbalarına da neden oluyor.

Bu yüzden sık sık uykusuz kalmamanızı ve düzenli bir uyku periyoduna sahip olmanızı öneriyoruz.

• Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak

Uzun süre güneş altında kalmak; vücudumuzu güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden koruyan melanin miktarının göz altı bölgesinde azalmasına sebep oluyor.

Güneş ışınlarından korunamayan göz altındaki morluk oluşumu da bu yüzden hızlanıyor.

• Dengesiz ve düzensiz beslenme

Çoğu hastalığın en önemli nedeni olan dengesiz ve düzensiz beslenme; cildin ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına ve göz altında morluk oluşumu gibi renk değişikliklerinin belirmesine zemin hazırlıyor.

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Lazer tedavi, kimyasal peeling, göz altı morluklarını giderici kremler, dolgu tedavisi gibi cerrahi müdahaleler ile göz altı morluklarından kısa süre içerisinde kurtulabilmek mümkün.

Sabahları severek tükettiğimiz bir miktar çay ile de göz altı morluklarını giderebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey; soğuk çayla bir miktar pamuk yardımıyla göz altınıza kompres yapmak!

Dilerseniz buz kalıplarının içerisinde bir miktar çay koyabilir ve bu buzlarla sabahları göz altınıza kompres uygulayabilirsiniz.

Göz altınıza soğuk su kompresi uygulamak da deneyebileceğiniz bir diğer etkili yöntem.

Düzenli ve dengeli beslenerek, uyku saatlerinizi düzene sokarak, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınarak da göz altı morluklarınızı giderebilirsiniz.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir