Dini Konular

Göz Damlası Kullanmak Orucu Bozar Mı? Nihat Hatipoğlu Diyanet Ve Sorularla İslamiyet

Orucun fazileti, sevabı ve insanlara verdiği deneyimi oldukça önemlidir. 1 aylık bir dönemde insanlar davranışlarına, konuşma biçimlerine kadar birçok unsura dikkat etmektedirler. Elbette oruçlu iken hangi hallerden dolayı orucun bozulduğu ayrıca insanların merak ettiği sorular olmaktadır. Bunlar içerisinde göz damlası kullanmak orucu bozar mı sorusu da yer alıyor. Göz damlasının orucu bozma konusunda önemli açıklamalar bulunmaktadır. Bu yüzden bu tür konularda, göz damlasının oruç üzerinde etkisi olmadığını ifade edebiliriz.

Göz Damlası Orucu Bozar mı Diyanet

Diyanet üzerinde yapılan açıklamalar dahil olmak üzere göz damlasının orucu bozmayacağı belirtilmektedir. Bunun nedeni ise, damlanın etkisinin çok az olması ve herhangi bir şekilde mideye ulaşma imkanının olmamasıdır. Yani ilk damla göze damlatıldığında damlanın büyük bir kısmı yanaklardan süzülmektedir. Ayrıca diğer kanallar üzerinde de göz damlasının emilmesinden dolayı ortada tam bir sıvı etkisi kalmıyor ve böylece oruçta bozulmamış oluyor.

göz damlası kullanmak orucu bozar mı

Göz Damlası Orucu Bozar Mı Nihat Hatipoğlu

Birçok islam hakkında konuşan ve araştırma yapanlar, orucun bozulma etkenlerinde göz damlası ya da ağız spreylerinin geçerli olmadığını aktarmışlardır. Özellikle bu tür ilaçların insanların sağlığına yararlı olması ve zararlardan korumasıda değerinin bir diğer unsuru olmaktadır. Herhangi bir endişe duyulmadan, sahur vaktine kadar yemeklerinizi yiyebilir ve ezan okunduğunda niyet ederek oruç tutabilirsiniz. Böylece üzerine düşen görevide yerine getirebilirsiniz.

göz damlası kullanmak orucu bozar mı diyanet

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı