Sağlık

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

Grip hastalığı günümüzde çok yaygındır ve antibiyotik tedavisi olmadan da geçmiyor. Bu hastalığın etkeni ise influenza virüsüdür ve antibiyotik kullanıldığı zaman bu virüsler vücuttan dışarı atılıyor ve iyileşmenizi sağlıyor. Birçok kişi antibiyotiğin ateş düşürdüğünü veya ağrı kestiğini sanıyor ama öyle bir şey yok tabiki de sadece grip hastalığında etkilidir.

Kesinlikle durduk yere antibiyotik kullanımı yapmayınız aksi halde iç organlarınıza zarar verebilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak doktorunuza başvurunuz ve size önerirse o zaman içiniz. Gripten ötürü birde halsizlik , ağrılar , bitkinlik , boğaz tahribatları ve burun tıkanıklığı gibi faktörlerden ortaya çıkıyor. Bu sorunları kolay atlatmak için doğal yöntemlere başvurabilirsiniz bunlar ise bitki çayları olabilir. Hastalığınızı çok kolay bir şekilde bitki çayları ile atlatmanız çok kolaydır arkadaşlar. Gribin belirtilerini çok iyi bilmelisiniz ve daha tam grip olmadan sonlandırmanız mümkün olabilir. Peki nasıl grip olduğumuz anlarım ?

Vücut kırgınlığı hissedildiğinde: Bu durumda sıcak ve soğuk duş almalınızı aynı zaman da dinlenmek , uçucu yağlarla masaj yapmak , meyve suyu tüketmek kırmızı olsun , temiz hava yürümek gibi seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Ateşlenme halinde: Ateşle birlikte ortaya kalp çarpıntısı ve nefes darlığı gibi sorunlar da çıkabiliyor. Bu gibi durumlar da acilen ateş düşürücü ilaçlar kullanın veya duşa girin.

Bunlarla beraber arkadaşlar en önemli faktörlerden birisi de bol sıvı tüketmektedir her zaman bol bol sıvı tüketmeye çalışın.

Yapacağınız serinletici banyolar ateşinizin düşmesine neden olabilir bu yüzden banyo yapmak ateş için en ideal yöntemdir.

Boğaz ağrısını geçirmek için: Boğaz ağrınız varsa o zaman gargara yapabilir , göğüs kafesine masaj yapabilirsiniz. İsteyenler bitki çaylarını içebilir bunlar ; ıhlamur , zencefil ve adaçayı olabilir.

Gribe daha adımınızı atmadı iseniz kesinlikle bitki çayları gibi alternatifleri kullanın bu sayede daha grip gelmeden gitmiş olur ama geç kalırsanız o zaman çok ciddi bir şekilde hasta olabilirsiniz.

Gribe İyi Gelen Bitkiler ve Çayları

Ihlamur : Bitki çayları arasında en çok tercih edileni ıhlamurdur ve gerçekten gribe karşı çok etkilidir. Ihlamur bitkisinin çayı demlenerek içilmelidir. Etkileri : ağrılarınız kesilir , boğazınız yumuşar ve iltihaplarınız gider.

Ada Çayı : Gribin en çok can yakıcı yanı ağız ve boğaz iltihaplanmasıdır. Bu yüzden bitki çaylarında en çok tercih edileni adaçayı oluyor. İsteyenler gargara yapabilir , isteyenler ise dem yapıp içebilir karar sizlerin.

Zencefil : Birçok hastalıklara deva olan ve en etkili bitki çayları arasında yer alan zencefil günümüzde hem dem olarak , hem de gargara olarak çok tercih edilmektedir. Aynı zaman da zencefil iltihap gidericidir sizi çok rahatlatır.

Ebegümeci : Eğer arkadaşlar öksürüğünüz varsa sizlere tavsiyem Ebegümeci’dir. Grip belirtilerini ve etkilerini kolay bir şekilde azaltır.

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı