Sağlık

Grip Ne Zaman Bulaşır

Kış ayları yüzünü göstermeye başladı ve bu zamanlar da biliyorsunuz salgın ortaya çıkıyor ve ister istemez o salgını kapıp grip oluyoruz. Özellikle son günlerde görüyoruz çocuklar kreşe gidiyor ve orada sosyalleşmeler oluyor fakat aralarında hasta bir çocuk olduğu zaman birbirlerine solunum yolu ile bulaşıyor. Grip gerçekten çok ciddi rahatsızlıklardan birisidir hiç basite alınabilecek bir durum değildir en çok da çocuklar için eğer çocuğunuz da böyle bir sorun varsa hemen tedbir alınız. Bu tedbir ilaçlar veya doktor kontrolü olabilir. Tabi sizlere önereceğimiz doktor kontrolüdür kafanızdan hiçbir zaman çocuğunuza ilaç vermeyin. Şimdi grip ne zaman bulaşır , grip nasıl bulaşır hep beraber onlara bakalım isterseniz.

Grip Ne Zaman Bulaşır

Grip hemen bulaşmaz şöyle karşınızdaki insan grip ise o zaman bulaşır ama etkisi 1-2 gün içersinde çıkarır. Grip belirtilerinin başlamadan bir gün önce kişi çevresindekilerle yakınlaşırsa onlara bulaştırmaya başlar. Gribin bulaşma süre ise bazen kısa , bazen de uzun sürebiliyor. Eğer yetişkin bir insan da varsa bu geç olabiliyor , ama çocuk ise hemen bulaşabilir. Bu yüzden anneler çocuklarınızı bu tarz grip salgınlarından koruyunuz kendi yaşıtları arasında grip olan varsa kesinlikle fazla yaklaştırmayınız.

Grip Nasıl Bulaşır

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kreş ortamında çocuklar hemen kapabiliyor çocukların bulunduğu ortamda grip olan bir kişi varsa oradaki herkese yayılması an meselesidir. Çocuklar gripten nasıl korunulur bilmiyor bu yüzden onları biz korumalıyız. Şimdi grip insana hemen bulaşmakta ama etkisi bir kaç gün sürüyor. 1-2 gün geçtikten sonra etkisi ortaya çıkar ve boğaz ağrısı başlar arkasından grip. Aynı şey aile bireyleri arasında da olmaktadır bu yetişkinler için de geçerlidir sadece kapmaları biraz zordur çocuklarınkisi gibi değildir. Grip olan bir insan solunum yolu ile herkese kolaylıkla bulaştırabilir bu yüzden grip olan kişinin yanına hiç durulmaması gerek. Özellikle öksürdüğü zaman kesinlikle ağzını mendil ile kapatmalıdır. Eğer grip olma aşamasına geldi iseniz sizler hemen tedbir amaçlı olarak gribe gelen yiyecekleri ve içecekleri tüketin.

grip ne zamana kadar bulaşır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı