Güveç Yemeğinin Yanında Ne Gider

Güveç Yemeğinin Yanında Ne Gider

Güveç Yemeğinin Yanında Ne Gider

Geçmişten günümüze patlıcanın en güzel hallerinden olan güveç yemeği, özellikle mevsimi olan yaz aylarında neredeyse haftada en az bir gün yapılan lezzetli yemeklerden biridir.

Güveç yemeğini daha lezzetli kılmak için geçmişten bu güne kadar uzanan topraktan imal edilmiş güveç tencereleri yer almaktadır.

Halen kırsal kesimlerde ve köylerde güveç özellikle etli güveç yemeği toprak tencerelerde ve ateşte pişirilmektedir.

Yaz ayları sebzelerin mevsimi olduğu için mis kokan patlıcan, domates ve biber kullanılarak yapıldığında enfes lezzetler ortaya çıkmaktadır. Güvecin yanında neler gider.

Bulgur Pilavı

En lezzetli bulgur pek tabi ev bulgurudur. Bu bulgura genellikle marketlerden değil de bulunduğunuz illerde değirmenlerden kolayca ulaşabilirsiniz.

Beyaz renkte olan ve pirinç kadar iri olmayan bulguru tercih etmek lezzet bakımından daha doğru olacaktır.

İsteğe bağlı olarak doğal et suyu ile bu pilav pişirmeniz lezzetini arttıracaktır. Güveçle beraber enfes olacaktır.

Ayran 

En lezzetli ayran, ev ortamında günlük süt ile mayalanarak elde edilen yoğurtla yapılan ayrandır.

Yoğurdunuzla ayran yaparken çok fazla su koymadan elde edeceğiniz ayran, güvecin yanında damaklarda daha hoş bir lezzet bırakacaktır.

Yayla Çorbası

Yapımı son derece basittir. Bir kg yoğurt, bir adet yumurta, yarım çay bardağı pirinç, tuz ve taze nane ya da isteğe göre kuru nane kullanılır.

Yoğurt ve bir adet yumurta çırpılır. İçerisine soğuk su ilave edilip tekrar çırpılır. Sonrasında pirinç ilave edilerek kaynayana kadar karıştırılır.

İçerisindeki pirinç piştikten sonra, taze nane doğranarak, ocağın altı kapatılır. Güveç öncesi midenize ziyafet yaşatacaktır.

Mevsim Salatası

Mevsim yeşillikleri, domates ve salatalık doğranarak, limon zeytin yağı ve biraz tuz ilave edilerek hazırlanır. Güvecin yanında damağınızda hoş bir lezzet bırakacaktır.

Köy Ekmeği 

Ekşi hamur ile mayalanarak, odun ateşinde pişirilmiş köy ekmeği ile güveç yemeğiniz tamamlanmış bir lezzet olacaktır.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir