Haberleşme alanında hangi yöntemler ve teknikler kullanılmıştır kısaca

Haberleşme alanında hangi yöntemler ve teknikler kullanılmıştır kısaca

Haberleşme alanında hangi yöntemler ve teknikler kullanılmıştır kısaca

İnsanlar eski dönemlerden beri birbirleri ile haberleşmek için çeşitli yöntemlere başvurmuşlardır. İlk yöntem biliyorsunuz bağırmaktı ve bu yöntem ileride değişti. Çünkü bağırmanın belirli bir mesafesi olduğundan dolayı yetersiz kalıyordu. İlk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmıştır ve dumanla haberleşme yapılmıştır. 19.yüzyılda semafor adı olan bir sistem geliştiriliyor ve bu sistemde şöyle bir şey var kendisine özgü alfabesi bulunuyor. Sonra elektrik yaygınlaşıyor ve öyle olunca da haberleşme biraz daha kolay hale geliyor. İlk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. Bell 1876 yılında telefonu icat ediyor ve haberleşme daha bir kolay hale geliyor.

Teknoloji sürekli olarak gelişiyor ve bu yüzden haberleşme de kolay hale geliyor. Günümüzde haberleşme olarak en çok cep telefonları , radyo ve internet gibi araçlar kullanılıyor. İnsanlar ilk çağda bu yana en önemli ihtiyaçlarından birisi haberleşme olmuştur. Bunun için de her zaman duman , ses işaretleri , davul , düdük ve ateş yakma gibi yöntemler kullanmışlardır faydası da çok olmuştur tabi. Sonra hayvanlar kullanılmıştır hayvanlarda tabiî ki de güvercinler çok tercih ediliyordu. Bunların yanı sıra birçok ses ve işaretler de haberleşme için çok kullanılıyordu. İletişim yolları hep şu şekilde olmuştur aşağıdan maddeler halinde bakalım.

İletişim Yolları :

Yazı

Konuşma ve Şarkı

Beden Dili , Hareketler , Yüz ifadeleri

Görsel İletişim

Elektronik İletişim

Uzak Mesafeli İletişim

Haberleşme insan hayatı için çok önemlidir ve vazgeçilmez bir parçadır. Her şey haberleşmeye dayanır iş , kişisel hayat ve eğitim gibi. Hayvanlar bile biliyorsunuz işaretlerle haberleşiyor.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.