Hacet Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır? Kılınışı Hakkında Önemli Bilgiler

Hacet Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır? Kılınışı Hakkında Önemli Bilgiler

Hacet Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır? Kılınışı Hakkında Önemli Bilgiler

İsteğin kabul olması için yapılan namaza hacet namazı deniliyor. Tüm namazlarda belirli bir istek olup, dualar istek niyetiyle yapıldığında kabul edileceği bildirilmiştir. Fakat sadece istediği bir şey niyeti ile kılınan namaza hacet namazı adı veriliyor.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır Diyanet

Hacet namazı nasıl kılınmaktadır diye sorulduğunda öncelikle bazı günlerde kılındığını belirtmek gerekiyor. Genelde perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde ve kandil gecelerinde kılınması daha sık görülen hacet namazının bu günlerde kabul olması bildirildiğinden bu günlerde kılınıyor. Fakat isteğe göre diğer günlerde de kılınabilmektedir. Geceleri kılınan bir namazdır. Bu namazın kılınması için öne gusül abdesti alınmalıdır. Hacet namazına niyet edilerek kılınmaya başlanır.

12 Rekâtlık Hacet Namazı Nasıl Kılınır?

Hacet namazı nasıl kılınır için dört rekat olarak üç parça halinde kılınıyor. Birinci rekatta Subhaneke ve Fatiha surelerinin ardından 3 defa Ayet’ el Kürsi okunmaktadır. İkinci rekatta normal namaz gibi Fatiha okunur, ardından İhlas, Felak, Nas okunur. Oturulduğunda Ettehiyatü okunmaktadır. Üçüncü rekatta tekrar Subhaneke, Fatiha okunduktan sonra bu sefer ardına İhlas, Felak ve Nas sureleri okunur. Son rekatta aynen ikinci rekat gibi kılınmaktadır. Sonrasında hacet edilen şey istenerek namaz bitirilir. Namazdan sonra kişinin kimse ile konuşmadan yatması gerektiğinden gece yatmadan önce kılınmaktadır. Kıble sağa alınacak şekilde sağa yan bir şekilde yatılır.

hacet namazı nasıl kılınır

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir