Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar ? Ne Yapmak Lazım

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar ? Ne Yapmak Lazım

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar ? Ne Yapmak Lazım

Lekeler her zaman can sıkıcı şeyler olmuşlardır. Bulundukları yerdeki görüntüyü kötü gösterdikleri için estetik algıyı her seferinde düşürürler. Leke çıkarmanın belli başlı zorlukları bulunmaktadır ve bu zorluklar bilindiği taktirde lekenin çıkarılması kolaylaşacaktır.

Halılar evlerimizdeki fayans ve parkelerin korunmasını sağlayan ve ev görüntüsünü güzelleştiren ev eşyalarıdır. Yere serili oldukları için bir şeyler damlama ihtimali daha yüksektir. Bu yüzden kadınlar özellikle halı lekelerini dert edinmekte ve bunları çıkarmaya çalışmaktadır. Leke türüne göre yapılması gereken işlem yanlış yapılırsa halıdaki lekenin çıkmaması ve halının etkileşime girdiği maddeden dolayı zarar görmesi kaçınılmazdır. Halıya damlayan en zorlayıcı lekeler boyalardır. Boyalar bağlayıcı madde içerdikleri için halıya daha çok tutunur ve işimizi zorlaştırırlar. Peki, halıdan boya lekesi nasıl çıkar?

Bu durumda zorluk yaratan şey boyanın kurumuş olması işi zorlaştırıcı bir seviyedeyken kurumamış boyalar daha kolay çıkabilmektedir. Bunun için işlem uygulanırken özellikle şunlara dikkat edilmelidir;

  • Kilim veya halının dokusu bilinmeli
  • Halı ve kilim bir boya türünü desenlerinde bulunduruyor mu bilinmelidir

Kurumuş Boya Lekesi Çıkarma

Kurumuş boya lekelerini halıdan çıkarmak için önce halıdaki boya lekesinin kazınması gerekmektedir. Kazınırken halının dokusuna, kumaşına zarar verilmemesi için bu işlem yavaş yavaş yapılmalıdır. Halıdan çıkan her parça dikkatle halının üzerinden alınmalı ve bir daha temas etmeyecek bir yere atılmalıdır. Daha sonrasında halıya ıslak bir bezle fazla bastırmadan uygulama yapılmalıdır. Fazla bastırılma yapıldığı taktirde leke çıkmamakla beraber halının üzerine daha çok yayılacaktır. Bundan sonra emdirme işlemi yapılmalıdır. Emdirme işleminde bir kâğıt havluyla halıda ıslak olan boya lekesi emdirilmeli ve havlunun bu lekeyi çekmesi sağlanmaktadır. Daha sonraki işlem ise halının durulanması işlemidir. Bu işlemde halı temiz bir suyla durulanıp lekeden kurtulup kurtulmadığı gözlemlenmelidir.

Halıdaki boya lekesi kurumamışsa şu işlemlerle lekeden kolayca kurtulabilmektedir. Boya damladığı gibi hemen ılık su ve deterjanlı bir bezle silinmeli bu silme işlemi gerçekleştirilirken boyanın yayılmaması için bastırılmamalıdır. Bu işlemden sonra ıslak olan bölgeye kuru bir bez veya kâğıt havlu yardımı ile suyun emilmesini gerçekleştirmek için bastırma çalışmaları uygulanmaktadır.

Halıdan Boya Lekesi Nasıl Çıkar

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir