Halıdan Çay Lekesi Kolay Yoldan Nasıl Çıkar

Halıdan Çay Lekesi Kolay Yoldan Nasıl Çıkar

Halıdan Çay Lekesi Kolay Yoldan Nasıl Çıkar

Halılar evlerde fayans ve parkeleri korumak için ve evin görünümünü güzelleştirmek için yerlere serilen ev eşyalarıdır. Bir kaç dikkatsizlik sonucu bu halılarda istemediğimiz lekelerin oluşmasına neden olabiliriz. Özellikle çocuklu bir aile isek veya eşlerden birinin sakar bir yapısı varsa bu lekelerin artmasından kaçınılamamaktadır. Halılarda oluşumuna sebep olduğumuz lekelerin zorluk derecesi bilindiği taktirde bu lekenin kolayca çıkarılması mümkün olacaktır. Bu lekeleri çıkarma işleminde kullanılması gereken malzemeler genellikle;

  • Islak bezler
  • Deterjanlar
  • Kuru Kâğıt Havlulardır.

Genellikle suyla karıştırılmış içeceklerin lekelerinden korkulmaz. Bu lekeler daha kolay çıkabildiği için küçük çaplı uygulamalarla bunlardan kurtulabiliriz. Özellikle çay lekeleri kolayca temizlenebilen lekelerdir. Çay sıvı bir içecek olduğu için leke daha derine işlemeden uygulamaya başlanmalıdır. Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar sorusuna verilecek yanıt iki cevap halinde verilecektir. Basit çay lekeleri ve zorlu çay lekelerinin çıkarılması.

Basit Çay Lekeleri

Halıya dökülen çaylar hemen bir kâğıt havlu yardımıyla emdirilmelidir. Bu emdirme işlemi halının üzerindeki lekenin daha derine inmesini engelleyecektir. Çayın emdirilmesi işleminden sonra leke ıslak bir bezle silinmelidir. Bu silme işlemi ovarak yapılmalıdır fakat ovma işleminde bastırılmamalıdır çünkü halıya kalıcı zarar verebilir veya lekenin artmasını sağlayabilir. Halıya işleyen çay lekeleri temizlenmiş gibi gözükse de daha sonra ortaya çıkabilirler çünkü halı çayın sıvı olmasından dolayı bunu emmiş olabilir. Bunun önüne geçilmesi içinde lekenin üzerine biz ıslak bez ve deterjan yardımıyla tampon işlemi uygulanmalıdır.

Halılardan çıkmayan bir çay lekesi ile karşı karşıya kalmışsak eğer bunlar zorlu çay lekeleridir ve bunların temizlenmesi için sirkeye ihtiyaç vardır. Bir su bardağının beşte biri sirke ile doldurulur geri kalan kısma su eklenerek sirkeli su karışımı elde edilir. Bu aşamadan sonra bir beze sirkeli su karışımı damlatılarak halıya tampon uygulaması yapılır. İşlem yapıldıktan sonra sirkenin asidik özelliğinden dolayı halı zarar görmesin diye ıslak bir bez yardımı ve ılık su ile buraya uygulama yapılmaktadır. Uygulama yapıldıktan sonra halının üzerindeki nem bir kâğıt havlu veya kuru bez yardımıyla alınmalıdır. Halılardaki çay lekesi kuruduysa eğer kendimiz bir uygulama yapmak yerine uzman bir halı yıkama ekibi ile görüşüp bu lekelerden kolayca kurtulabiliriz.

Halıdan Çay Lekesi Kolay Yoldan Nasıl Çıkar

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir