Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri Ve İpuçları Nelerdir?

Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri Ve İpuçları Nelerdir?

Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri Ve İpuçları Nelerdir?

Halılarımız zamanla kirleniyor, leke tutuyor ve o an temizletip yıkatamadığımızdan bu lekelerle biz uğraşıyoruz. Halıdaki lekeler çeşitli ve doğal yöntemlerle çıkartılabiliyor. Fakat halıları doğal ve kendi yöntemleriyle temizlemek isteyen bayanlar bazen lekeyi etrafa yayıp halının daha da kirlenmesine sebep oluyor. Halıdan leke çıkarma yöntemlerini uygularken bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Halıdan Lekeleri Nasıl Çıkarabiliriz?

  • Halı üzerine sürekli bir şeyler dökülür. Bu yüzden sık sık müdahale etme gereği duyarız. Halı üzerine bir şey döküldüğünde ilk yapmamız gereken dökülen sıvıyı halı içine çekmeden önce temizlemektir. Ne olursa olsun öncelikle lekeyi silmeliyiz. Çünkü bekleyen leke halının derinlerine inebilir. Bu işlemden sonra içi ılık su dolu kovaya biraz sirke ve sıvı deterjan koyup halıyı hafifçe siliniz. Sonra temiz bir bez ile siliniz.
  • Halı üzerine çay döküldüğünde o anda hemen süngerle almalısınız ki derine nüfuz etmesin . Bunun dışında leke çıkarıcılarla çay lekesini temizleyebilirsiniz. Ayrıca halıdaki çay lekesine kolonya da dökülebilir. Kolonya lekenin çabucak çıkmasın

sağlıyor.

Halı lekeleri için bu konuda üretilmiş deterjanları da kullanabilirsiniz. Bir kova ılık suyla birlikte leke çıkarıcı deterjanı kullanabilirsiniz.

  • Halıdaki çay lekeleri için ayrıca limon da denenebilir. Leke beklemeden hemen müdahale ederseniz daha çabuk çıkar. Çay lekesini yüzünden aldıktan sonra halının üzerine limon suyu dökün. Üstünden bir bezle silin. Lekenin çok kolay çıktığını fark edeceksiniz. Halı lekeleri için en etkili doğal yöntemler limon suyu ve limon kolonyası.
  • Halıdan leke çıkarmak için sirke de kullanılabilir. Sıcak suyla silinen halıya sirke uygulanabilir.
  • Halıdan leke çıkarmak için kullanılan diğer bir yöntem de karbonattır. Karbonat doğal temizlik aracı olarak birçok alanda kullanılır. Halı lekelerini de çıkarmak için kullanır.
  • Başka bir yöntem de sabunlu su ile silmektir. Sıcak sabunlu su lekelerin çıkmasında etkilidir.

Halı Lekelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı lekelerinde erken müdahale önemlidir. Sırf suyla bile olsa erken müdahale ediniz ayrıca kuru süngerle lekeyi çekebilirsiniz. Yün halılar lekeyi çabuk çektiğinden pratik davranılmalıdır.

Halıdan Leke Çıkarma Yöntemleri

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.