Kadınca

Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler besinler bitkiler ve gıdalar nelerdir?

Her kadın çocuk sahibi olmak ister ve bunun hayali ile yaşar.  Bugün hamile kalmayı kolaylaştıran gıdaları ve besinleri sizlerle paylaşacağız. Hepinizin çok yakından tanıdığı İbrahim saraçoğlu, Ahmet maranki ve Ender saraç gibi bitkisel tedavi uzmanlarının bilgilerini ayrıca konumuzda belirteceğiz.

Gebe kalabilmek için neler yapabiliriz? En uygun pozisyonlar ve diğer merak edilen soruları sizler için araştırdık.

Yumurtlama dönemlerine yakın olan bir zamanda ilişkiye girmeniz tavsiye edilmektedir. İnternette bir çok sitede yumurtlama dönemi hesaplayıcı bulunmaktadır. Otomatik hesaplayıcıdan Yumurtlama gününüzü hesaplayın ve ona göre hareket ediniz. Evde kendinizde ovulasyon testi, ayrıca yapabilirsiniz.

1 haftada iki yada üç defa cinsel ilişkiye girmek, gebe kalma şansınızı arttıracaktır. Her gün cinsel ilişkiye girmek şansı arttırmaz! Nedeni ise spermin üç gün yaşayabilmesidir. He gün ilişkiye girilirse, sperm sayısı az olan erkeklerin spermini daha azaltacak ve birikmeyecektir. Bunun için her gün değil, haftada 2-3 kere cinsel ilişkiye girilmesi gerekir. Böylelikle erkeğin spermi birikecektir.

Hamile kalmak için hangi besinleri yemeliyiz? Gebe kalmayı kolaylaştıran yiyecekler ve gıdalar hangileridir? İşte listesi..!

Meyveler listenin başını çekiyor: Üremenin olmazsa olmazı meyveler, antioksidan içerdiği için çok sağlıklıdır.  C vitamini bakımından zengin olan turunçgiller, sperm ve yumurta hücrelerini korumaya yardımcı olmaktadır. Doğurganlığı arttırmada meyvelerin rolü oldukça fazladır. Hamile kalmak isteyen kadınlar mandalina, portakal ve limon gibi C vitamini içeren meyveleri tüketmeleri gerekmektedir. Turunçgiller ailesinin bir başka C vitamini zengini greyfurt aynı zamanda yine doğurganlığı arttıran meyveler listesinde yer almaktadır. Bu saymış olduğumuz meyveleri günde üçer porsiyon olarak tüketebilirsiniz. Hamile kalmak isteyenlere ne yazık ki kimse özel meyve tavsiye edemez. Bizim bu saymış olduğumuz meyveler herkes tarafından bilinen ve sadece hamileliğe değil, insan sağlığına olumlu etki eden meyvelerdir. Bebeğinizin gelişmesine inanılmaz katkılar sağlamaktadır. Hamile kalmak isteyen hanımlar organik meyveleri tüketmelidir.  Hormonlu meyvelerden kesinlikle uzak durunuz. Faydadan çok zarar getirmektedirler. Bu yüzden meyve ve sebzeleri zamanında, mevsiminde tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

 Sebzeler hamile kalma şansını arttırıyor: Sebzelerin gebe kalma şansını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle taze ve organik olan sebzeleri tüketmelisiniz. Bol tüketilen taze sebzeler sağlığınız açısından oldukça yararlıdır. Yumurtanın döllenmesinde sebzeler önemli yer tutmaktadır. Taze, dondurulmuş ve konserve sebzeleri tüketebilirsiniz. A vitamini içeren lahana ve karnabahar sizlere önerebileceğimiz lezzetli sebzelerdir. Bunun dışında brokoli yine gebe kalmak isteyen annelerin menüsünde yer almalıdır. Karnabaharın çok güzel yemekleri yapılabilmektedir. Kıymalı ve sade salçalı karnabahar yemeği yapabilirsiniz. Yada haşlayarak sarımsaklı zeytinyağlı salatası yapılabilmektedir. Lahananın ise sarması çok güzel olmaktadır. Brokolinin ise hem salatası, hem çorbası oldukça lezzetlidir ve hamile kalmak isteyen kadınların mutlaka yemesi gerekmektedir.

Balığın hamilelikte ve hamile kalmak için faydaları saymakla bitmiyor: Mineral ve vitamin deposu denildiği zaman akla ilk olarak balık gelmektedir. 1 haftada 2 porsiyon yenilen balık, hamile kalma olasılığını arttırmaktadır.  Omega 3 yağ asidi cenin sinir sistemine fayda sağlamakta ve onu geliştirmektedir. Bu yağ asidi yani omega-3 balıklarda fazlası ile bulunmaktadır. Hamilelikte ve hamile kalmak için yenilebilecek balıkların başında Alabalık, uskumru ve somon gibi yağlı balıklar gelmektedir. Haftada bir kere bu lezzetli ve yağlı balıklardan tüketebilirsiniz. Eğer çinko eksikliğiniz var ise kesinlikle istiridye yemelisiniz. Çinko eksik olursa yumurta oluşumu yavaşlar ve hamile kalamazsınız. Bunun önüne geçmek için istiridye adeta bir mucize gibi size sunulmaktadır.

Süt ve süt ürünleri: İnsan için süt ve sütten üretilen ürünler faydalı bir mineral kaynağıdır. Kalsiyum açısından son derece zengin olan yoğurt, süt, peynir, kemikleri sağlamlaştırmakta ve güçlendirmektedir. Üreme sistemine yani hamile kalmaya yardımcı olmaktadır.

Proteinler:  Proteinler genellikle kümes hayvanlarında yani tavuklarda fazlası ile bulur. Et, yumurta, fasulye, baklagiller protein kaynağıdır ve hamile kalmayı kolaylaştırmaktadır. Hamileyken yenilen bu besinler, bebeğin gelişimine katkı sağlamaktadır.

Tahıllar: Özellikle tüm tahılların hamile kalmaya yardımcı olduğu aşikardır. Yulaf bol lif içermektedir. Mısır unu ve tam buğdayın yanı sıra kahverengi pirinç karbonhidrat içermektedir. Tahıl yemeyi ihmal etmeyiniz.
Demir içeren gıdalar: Demir hem hamile kalmak hemse bebeğin sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Hamilelik öncesinde ve sonrasında uzman doktorlar bile reçetelere hep, demir takviyeli ilaçlar yazmaktadırlar. Demir içeren gıdalar ve besinler yumurtalıkları uyarmaktadır.

Demir açısından zengin olan gıdalar hangileridir?
 – Yeşil yapraklı sebzeler demir açısından oldukça zengindir

 – Ekmek

 – Kırmızı et

 – Bakliyatlar

 – Narenciyeler

 – Kurutulmuş meyveler

 – Kahvaltılık ve zenginleştirilmiş olan tahıllar

Hamile kalmanın basit yöntemleri ve yolları nelerdir?

 Hamile kalmanın belirtileri ne zaman başlar? Tabii ki aşağıda vermiş olduğumuz kurallara uyarsanız başlar! Yöntemler ve evde yapılabilecekler gayet net ve kolaydır. Yeter ki bu kurallara uyun. Uzmanlara kulak vermek ve onların bir dediklerini iki etmemek gerekiyor!

Hamile kalmaya müsait, sağlıklı bir kadın olsanız bile %15 gebe kalma olasılığınız vardır. Benim sağlık sorunum yok, ben gebe kalırım demeyin. Yumurtlama döneminde sperm ile yumurtanın bir araya gelmesi, sanıldığı gibi kolay değildir. Basit ve kolay hale getirmek için aşağıda yer alan kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

Kafeinden kurtulmak lazım: Araştırmalara göre kafein hamile kalmayı zorlaştırmaktadır. Bu yüzden hamile kalmayı planlıyorsanız, kafeinli içeceklerden ve gıdalardan uzak durun. Yada azaltın.

Erkeğin kıyafetleri önemli!: Ne alakası var diyeceksiniz. Erkeğin yumurtalıkları ve spermleri dar giyilen kıyafetler yüzünden olumsuz etkilenmektedir. Nedeni ise kıyafetin spermleri ısıtması sıcak tutmasıdır. Eşinizin bu dönemde serin olması ve bol kıyafetler giymesi gerekiyor. Dar kot pantolon ve pamuklu iç çamaşırları giymemeleri gerekmektedir.

Diyet yapmaya kalkmayın:  Yabancı bir üniversitede yapılan bir araştırmada, Diyet yapan kadınlarda kalori kaybı oluyor ve bu kalori düşüklüğü üreme hormonundaki seviye ile birlikte düşüyormuş!

Beslenirken ilave vitaminler alın:  Beslenme kolay hamile kalmada önemli rol oynamaktadır. E ve C vitamini, Selenyum ve Zinc vitaminlerini almanızı, uzmanlar tavsiye etmektedir. Hücre yenilenmesi için Zinc oldukça etkilidir. E vitamini ise ona destek vermektedir. Eşiniz bu vitaminlerden alması gerekmektedir. Onun spermleri ne kadar iyi ve kuvvetli olursa, sizin yumurtalarınızın onun spermlerine karşı direnmesi düşük ihtimal olacaktır. Selenyum vitamini yine kocanız içindir. Sperm ve testosteron sayısını arttırmaktadır. C vitamini yine eşinizin sperm kalitesini arttıracak ve sizin kolay gebe kalmanızı sağlayacaktır. Sadece kocanız değil, sizlerde ilave vitaminlerle besleneceksiniz. Zinc alacaksınız. Hücrelerin yenilenerek ve bölünerek gelişmesi daha basit hamile kalmanızı sağlar.

Zararlı alışkanlıklardan vazgeçin ( Sigara ve Alkol) : Üreme organlarını etkileyen zararlı içeceklerin başında kuşkusuz sigara ve alkol gelmektedir. Bu iki ürün insan sağlığına büyük tahribatlar vermektedir. Erkek ve kadın üreme organlarını direk doğrudan etkilemektedir. Bilhassa, erkeklerin sigara içmesi onların sperm sayısını düşürmektedir. Sigara, sperm hareketliliğini bozmaktadır aynı zamanda fazla alkol tüketimi spermin yapısına zarar vermektedir.

İlaç konusunda doktorunuza danışın: Kullanmış olduğunuz ilaçları, doktorunuza söyleyiniz. Hangilerini bırakmalı, hangilerini kullanmalı? O, size bu konuda bilgi verecektir. İlaçların bir çoğunun gebeliği yan etkileri ve zararları vardır. O yüzden doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz. Özellikle ağrı kesiciler konusunda dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bazı ağrı kesici ilaçlar prostaglandin hormonunu baskılamaktadır.

Ateşi arttırmaya ne dersiniz?: Cinsel isteği arttırmak için ve iktidarsızlıkla başa çıkmak için A ve D vitaminlerini almanız gerekmektedir. Hem sizi, hem eşinizi güçlendirecek olan bu vitaminler aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Kontrolleri ihmal etmeyin: Uzun zamandan beri çocuk sahibi olmak için çaba harcıyor ve bir türlü istediğiniz sonuca ulaşamıyorsanız, hem siz hem eşiniz uzman doktora danışabilir, eksiklikleri giderebilirsiniz.

Son olarak…: Gıdaların, besinlerin, bitkilerin ve meyvelerin hamileliği kolaylaştırdığı apaçık ortadadır. Bu organik ve yararlı besinler, sadece hamile kalmak için değil aynı zamanda insan sağlığı açısından çok ama çok önemlidir.

İbrahim Saraçoğlu kolay hamile kalma yöntemleri kür tarifleri

Peki.. Kolay hamile kürü dedik.  Hakikaten insanlarımızın en büyük sorunlarından birisi. Allah herkese bebek sahibi olmayı nasip etsin.

Eğer yumurta rezervleriniz azalmış ise, Yumurta gelişimi yavaşlamış ise,  8 – 9 kadar kuru inciri keserek kaynatacaksınız ve 21 gün boyunca içeceksiniz. Yumurta gelişimi ve üretimi bu sayede artacaktır.  Sürekli her gün 1 defa  8 ve 9 tane kuru inciri,  yarım litre suda 15 dakika kaynatacaksınız. Günde bir kere içeceksiniz.  Hepsini aynı anda içmenize gerek yoktur. Günde bir kere içeceksiniz.

Bunu uyguladığınızda aynı zamanda şu olacaktır; Bebeğiniz varsa, anne sütünü inanılmaz derecede arttıracaktır.

Havuçta aynı şekilde anne sütünü arttırmaktadır fakat incirle beraber kullanmanız gerekmektedir.  Özellikle incir ve havucu adet günü 30 günün üzerinde olan bayanlar incirle havucu tüketecekler. Yarım litre suda 3 tane havucu 20 dakika kaynatacaksınız. ayrı bir kapta, inciride yine aynı şekilde farklı bir kapta kaynatın incir 15 dakika kaynatılacak ve içilecek. Günde bir kere içilmesi tavsiye edilmektedir. Ilıdıktan sonra her ikisini karıştıracaksınız günde 1 ve 1,5 bardak içeceksiniz. Yumurta sayısını arttırmak için İbrahim saraçoğlu bunları önermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı