Sağlık

Hamilelikte Baş Ağrısı Sebepleri

Baş ağrısı aralıklarla yaşanan rahatsızlıklarından birisidir ve ergenlik çağından itibaren baş ağrıları yaşıyorsanız bunun küçük veya büyük sebepleri olmaktadır. Özellikle stres baş ağrısının en büyük sebepleri arasında yer alır. Kadınlar da migren olduğu zaman kronik olarak baş ağrısı olduğu görülmektedir. Bununla beraber hamilelikte de baş ağrısı çok fazla görülmektedir. Hamilelikte baş ağrısı gebelik zehirlenmesi veya tansiyon yükselmesi gibi nedenlerle ortaya çıktığı düşünülür.

Bunun yanı sıra arkadaşlar migren ve gerilim de hamilelikte baş ağrısı yapmaktadır. Eğer sizde de bu tarz baş ağrısı gibi sorunlar oluyorsa kesinlikle bir doktora başvurunuz. Migren ağrıları biliyorsunuz en çok kadınlar da görülmektedir ve bunun nedeni ise kadınlardaki östrojen hormonunun yükselmesi olmaktadır. Migren ağrısını ise şunlar tetiklemektedir ; Regl , gebelik , doğum kontrol hapları ve menopoz. Migren ağrısı gebeliğin ilk aylarında çok fazla olabilir ama ilerleyen dönemlerde ağrı düşmektedir.

Eğer bu durumun tam tersini yaşıyorsanız doktora görünebilirsiniz. Daha önce hiç migren ağrısı olmamış kadınlar varsa gebe kaldığı zaman migrenle tanışabilirler bunda bir sorun yoktur. Yapılan araştırmalara göre emziren anneler de migren ağrısının az olduğu saptanmıştır. Yani kısacası migren ağrısı arkadaşlar çok kötü bir rahatsızlık değildir doğum öncesi veya doğum sonrası tedavi edilmediğinde herhangi bir kötü sonuca yol açmaz. Hamilelikte migren ağrınız varsa kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanmayınız gerekirse doktorunuza görünün.

Doktorunuz da ise parasetamol türü ilaçlar verebilir bu hamilelikte kullanılmaktadır. Hamilelik sırasında baş ağrısı oluyorsa bunların çeşitleri vardır en önemlisi gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bu ağrı çeşidinde ise baş dönmesi , kusma ve görmede bulanıklıklar olabilir. Bu ağrılardan kurtulmak için ise en iyi tedavi terapi ve egzersizdir. Ayrıca parasetamol ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz doktorunuz söylerse. Gerilim tipi olan migren ağrılarında hormonlarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır ve hamilelik süresince veya sonrasında artış gözlenmez.

hamilelikte baş ağrısının sebepleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı