Hamilelikte gebelikte karın ve kasık ağrısı nasıl giderilir? ne kadar sürer?

Hamilelikte gebelikte karın ve kasık ağrısı nasıl giderilir? ne kadar sürer?

Hamilelikte gebelikte karın ve kasık ağrısı nasıl giderilir? ne kadar sürer?

Hamilelikte en sık görülen ağrıların başında karın ve kasık ağrıları gelmektedir. Bazen erken haftalarda bu ağrılar meydana gelirken, kimi zaman ise ilerleyen aylarda veyahut doğuma yakın zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Kasık ve karın ağrısının bir çok nedeni bulunmaktadır.  Önemsiz yada önemli ağrılar olarak ikiye ayırabiliriz. Bazen bu tarz ağrılarda endişelenmeye hiç gerek yoktur, bazen ise ciddi olabilir hatta hastaneye yatış bile verilebilir.

Hamileliğin ilk başlarında yada adet gecikmesi olduğunda, karın ve kasık taraflarında hafiften bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu tür rahatsızlık hisleri genel olarak, bir çok kadında meydana gelebilmektedir.

Gebeliğin üçüncü ve dördüncü aylarında kasık bölgesindeki ağrılar artabilmektedir. Sanki bıçak saplar gibi rahatsız edici bir ağrı hissedilir. Özellikle hareket edince yada ayağa kalktığınız zaman ağrı daha çok şiddetlenmektedir.  Sebebi ise rahim etrafında bulunan ligamentlerin gerilmesidir. Gerilme, rahim büyümesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu bahsettiğimiz ligament ağrısı bazen sağ tarafta olabildiği gibi, kimi zaman her iki tarafta yani sağda ve solda, her ikisinde olabilmektedir.

Bunların dışında midedeki gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar, hamile kadınların yakınmalarına ve şikayetlerine neden olmaktadır.
Hamileliğin son zamanlarında doğru ” Yalancı doğum ağrıları” baş gösterebilmektedir. Bu ağrılar yine karın ağrısına neden olabilmektedir. Kasılmalar yapabilir ve düzensiz bir şekilde ortaya çıkar. Dinlediğiniz zaman bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Dinlemek ve yatmak her zaman dediğimiz gibi hamile kadınlar için çok faydalıdır. Kendilerini yormamalı ve doktorlarının tavsiyelerine kulak asmalıdırlar. Ağrılarınız sürekli tekrar ediyor ve bir türlü geçmiyorsa, en kısa zamanda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. İnternetten araştırma yaparak sorununuzu çözmeye sakın kalkmayın!! Doktorunuza başvurun. O, sizin için en doğru kararı verecektir. Çok fazla ağrı ve şiddetli sancılar erken doğumun habercisi olabilir.

Hamileliğin hangi safhasında olursanız olun, vajinal kanamalarda anında doktora başvurulması gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklı karında ağrı, mide bulantısı, kusma ve bulanık görme gibi rahatsızlıklar ayrıca ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik döneminde her ağrıyı hamileliğe bağlamak yanlış olur. Kasık ve karın ağrısı başka nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Safra kesesi iltihabı yada mide ülseri, apandist ve başka hastalıklardan dolayı bu ağrılar ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelikte karın ağrısı nasıl geçer

Eğer ağrılarınız artarak devam ediyor ve bir türlü geçmiyorsa, ciddiye alınması gerekmektedir. Bu ağrıların sebebini ancak doktorunuz size muayene, tahlil ve tetkiklerle söyleyebilir.  Ağrılarınız için bir kaç gün daha bekleyeyim demeyin ve kısa zamanda doktorunuza başvurun. Erken teşhis her zaman çok önemli ve hayat kurtarıcıdır.

Karnınız ağrıyorsa evde şu doğal yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Bol su için ve su içmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Ani hareketlerden kaçınınız. Özellikle belinizi bu tür ani hareketlerden koruyunuz.
  • Yavaş bir şekilde öne doğru eğilin ve ardından tekrar yavaşça doğrulunuz. Bu sayede bir nebze olsun kaslarınız gevşeyecektir.
  • Ağrı şiddetlendiği zaman ayağa kalkın ve biraz yürüyün ve oturma şeklinizi değiştiriniz. Aynı pozisyonda kalmayınız

Gebelikte kasık ağrısının nedenleri ve nasıl geçer?

  • En çok yakınılan yaygın gebelik ağrılarının başında gelmektedir. Bu ağrılar genel olarak ” normal” bir olgudur diyebiliriz. Korkmanıza gerek yoktur. Anne adayları özellikle bu ağrıların geçici ve normal olduğunu aklına sokmaları gerek. Yoksa psikolojik yönden etkilenebilirsiniz.  Kasık ağrınız umarız ki kısa sürede geçecektir. Eğer hala geçmiyorsa doktorunuza danışın. Sizi yönlendirecektir.

Gebelikte Ağrılar

Gebelikte meydana gelen ağrılara dikkat edilmesi gerekmektedir. Normal mi? Tehlikeli mi? diye bir çok soru kafanızı karıştırabilir. Özellikle kasık ağrılarının normal olduğunu söyleyebilirim. Zamanla geçecek ve telaşınız inşallah yersiz olacaktır. Bazen önemsiz gibi görünen ve tedavi gerektirmeyen basit ağrılar bile ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Uzmanlar bu yüzden her fırsatta doktora danışmanızı sizlere tavsiye ediyor.

Gebelikte ( Hamilelikte) Ağrılar ne zaman başlar?

Gebeliğin her döneminde çeşitli ağrılar baş göstermektedir. Özellikle kasık ve karın ağrıları, mide bulantısı, kusma yaygın olarak bilinen ağrılar ve rahatsızlıklardır.

Hamilelikte karın ağrısının nasıl geçeceğini en iyi doktorunuz bilir. Bazen mide karın ağrıları gebelikten değil, başka problemlerden kaynaklanabilmektedir. Her ağrıyı hamileliğe bağlamak kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Ağrılarınız çok uzun sürer ve inatçı olursa, hemen hastaneye gitmeli ve uzman doktorlara danışmalısınız. Kasılmalar ve ağrılar yalancı ve gerçek olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer kasılma varsa ve işinizi yapacak durumdaysanız, bu tür kasılmalar, Yalancı kasılmalar olarak adlandırılmaktadır.

Nefes darlığı çekiyor ve nefesiniz kesiliyorsa, bu tür kasılmalar gerçek kasılmalar olarak bilinir.

Karın ağrısını azaltmak için;

Yavaş yürüyüş yapmak gerekir.

Kasılma olduğu zaman derin nefes almalısınız

Oturduğunuz zaman eğilmeyin Nötral pozisyonu koruyun. Yani dik oturun.

Gebelikte ağrı kesici kullanırken son derece dikkatli olunması gerekmektedir. Lütfen internetten gördüğünüz ağrı kesicileri kullanmayınız. Doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz. Kafanıza göre ağrı kesici kullanırsanız, bebeğinize ciddi zararlar verirsiniz. O yüzden dediğimiz gibi her zaman için uzman doktorlara başvurunuz. Burada yer alan bilgiler tamamen evde yapılabilecek doğal ve zararsız yöntemlerdir.

Gebelikte kasık ağrısı ne zaman biter

Gebeliğin ilk aylarından itibaren başlayan kasık ağrıları, bazen 3. ayda başlayabilmektedir. Rahim büyümesine bağlı olarak başlayan kasık ağrıları normal bir durumdur.  İlk defa gebe kalan annelerde daha fazla görülmektedir. Bir sonraki gebeliğinizde vücut tecrübeli olduğundan dolayı kasık ve karın ağrıları bu sefer ilk aylarda değil, son aylarda başlayabilir. Buna ”rahim kasılması” denilmektedir.

Karın ve kasık ağrıları için evde ne yapabilirim?

Ağrılarınızı biraz olsun hafifletmek için ayaklarınızı yukarı doğru kaldırımız ve rahat bir pozisyonda oturmanızı tavsiye ederiz. Dinlenmek en önemli faktördür. Bolca dinlenin ve ılık suyla banyo yapın. Banyo yapmak bir çok rahatsızlığa ve hastalığa, ağrılara çok iyi gelmektedir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Kasık ve karın ağrıları ile birlikte meydana gelen titreme, kanama ve ateş olduğunda,

Tansiyon ve halsizlik olduğunda,

7 saatten fazla ağrı varsa ve halen devam ediyorsa hiç zaman kaybetmeden geceyse acile, gündüz ise, hastaneye polikliniğe gidiniz.

Gebelikte psikolojik destek önemlidir…

Bir kadının hayatındaki en önemli anlarından birisi hamile olduğunu öğrenmektir. Birde bu güzel sürecin endişeli ve problem yaratan yanları vardır. Hamilelik kimisine göre kolay bir süreç gibi gözükürken, bazı kadınlar için oldukça zorlu bir süreçtir diyebiliriz.  Anneliğin vermiş olduğu duygularla her kötü bir durumda haliyle endişeye kapılır ve kafamızda değişik senaryolar yazarız. Gereksiz takıntılardan kaçınmak gerekir. Boşu boşuna sterse girmek sizi yorar ve üzer. Eğer bu durumla başa çıkamıyorsanız, uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Anne adayları hem bebekleri hem kendileriyle alakalı değişik sorunlarla karşılaşabilirler. Burada en önemli nokta bu sorunlarla yılmadan soğukkanlı olarak başa çıkmaktır.  Siz üzüldükte stres yaptıkça yeni problemler meydana gelecektir. Çocuğunuzu düşünün ve onun için tüm zorlukları psikolojik sorunları defedin. Eminim her anne güçlüdür ve çocuğu için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır.  Hamilelik döneminde bir çok ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bu ağrıları gelip geçici olduğunuz ve bir gün illa huzura kavuşacağınızı, biricik evladınızı kucağınıza alacağınızı unutmayınız.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir