Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı Zararlı mıdır?

Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı Zararlı mıdır?

Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı Zararlı mıdır?

Anne adayların gebelikte saçlarını boyatması genellikle doğru bilinen bir yanlıştır. Yapılan araştırmalar da göre bebeğin gelişimin devam ettiği süre de annelerin zorunlu kalmadıkça saç boyatma ve manikür gibi şeylerden anne adayların uzak durulması gerektiğini söylemiştir. Hamilelikte saç boyası kullanımı anne adayları ve bebeğin gelişimi için tehlikeli olabilir.

Gebelikte Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler

Anne adayları genellikle günlük hayatta saçlarını boyatmadan duramazlar. Ancak hamilelik döneminde saç boyatmanın oldukça tehlikeli olduğunu bilen anne adayları için doktorlar bazı öneriler de bulunmaktadır.

  • Saçlarını boyatmak isteyen anne adaylar gebeliğin 4. ayından sonra boyatması gerekir.
  • Boyama işleminin yapıldığı yer de ortamın mutlaka havadar olmasına dikkat edin
  • Tehlikeli ve kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.
  • Saç boyama işleminden sonra saç diplerinizi iyice ıslatarak durulamanız da fayda var.
  • Boyama işlemini kendiniz yapıyorsanız da mutlaka elinize eldiven giyin.
  • Boyayı sadece saçınız için uygulamak gerekir, kaş ve kirpikleriniz için kullanmaktan kaçının.
  • Saç boyanızın içeriğinde amonyak olan boyaları tercih etmeyin.

Doktorların sizler için önermiş olduğu yazılara dikkat ederek saçını boyatmanız da fayda var.

Hamilelik Döneminde Saç Boyatmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Uzman doktorların bazıları hamileliğin ilk 12 haftasında olmamakla beraber diğer haftalarda anne adaylarının saçlarını boyatabileceği konusunda çeşitli ön görüler de bulunurlar. Bazı doktorlar ise dip boyası gibi saç boyamalarının her dönemde zararlı olabileceği görüşünü belirtirler.

Piyasada fazlasıyla saç boyası bulunmaktadır ve hemen hemen hepsi de oldukça zararlıdır. Saç boyası kullanmak isteyen anne adaylarının mutlaka bitkisel saç boyalarını tercih etmeleri gerekir.

Ancak kullanılan boyalar her ne kadar bitkisel olursa olsun, bu boyaların da birçok katkı maddesi barındırdığı hiçbir şekilde unutulmamalıdır. Ancak yapılan araştırmalara göre henüz, hamilelik döneminde saç boyamanın herhangi bir zararına da rastlanmamıştır. Saç boyasında bulunan kimyasalların neredeyse hiçbiri aşırı düzeyde zehir içermediği olarak da bilinir.

Boya İçindeki Maddeler Bebeğe Ulaşır mı?

Düzleştiriciler ve ağartıcılar gibi saç boyalarının için de bulunan birçok türü de çeşitli tehlikeli kimyasallar içerir. Bu kimyasallar kullanıldıktan sonra deri yoluyla emilir ve annenin dolaşıma girer. Saç boyası ile gelen çeşitli kimyasallar da annenin kanından plasentayı geçerek gelişen fetüsün kan dolaşımına girme ihtimali bulunabiliyor.

Gebeler için bu durum oldukça tehlikeli olmakla beraber hamileliğin ilk 3 ayında saç boyasına maruz kalan bebeklerde çeşitli hastalıkların başı olan konjenital katarakt ve nöroblastom görülme sıklığı gibi rahatsızlıkla diğer bebeklere oranla daha fazladır. Bu nedenle annelerin mecburi kalmadıkça boya yapılması önerilmez.

Genellikle çok fazla tercih edilen boyalar kimyasal içerdiği için bazı anne adayları bu dönem de çok dikkat ederler. Ancak bazı anneler de bu durumu çok fazla önemsemezler. Bu gibi durumlar da sizlere en net ve en doğru bilgiyi doktorlarını verebilir. Onlardan gerekli bilgileri de almanız da fayda var.

Saçlar Ne Zaman Boyatılır?

Düzenli olarak bakım yaptıran anne adayları için saçları boyatmamak zor olabilir.

  • Genellikle ilk 3 ay saçların boyatılmaması önerilir.
  • Emziren anne adayları için de saçların boyatılması önerilmez.
  • 9 ay süresi boyunca deriye herhangi bir boyanın değmemesi oldukça önemlidir.

Bu gibi etkenler anne sağlığı ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle bu gibi durumlar da anne adaylarının oldukça dikkatli bir şekilde yaklaşarak hareket etmesi çok önemlidir.

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir