Sağlık

Hamilelikte Sigara Ve Zararları

Gebe olan bir anne adayı için sigara kesinlikle yasak olması gerek çünkü içmiş olduğunuz o sigara hem size zarar veriyor , hem de bebeğinize. Özellikle etrafınızda içilen 6 adet sigara sizin bir sigara içmenize neden olur. Bu sebepler anneler her zaman sigaralı ortamlardan uzak durun içiyorsanız da hemen bırakmanızı öneririm.

Hamilelik döneminde sigara kullanımın zararları nelerdir

– Anne adayının suyu erken gelmektedir

– Sigara erken doğuma yol açabilir

– Bebek dünyaya geldiği zaman erken dönemde hayatını kaybedebilir

– Bebek dünyaya geldikten sonra hastalanma riski çok fazladır

– Sigara kullandığınız için bebeğin akciğer gelişimi daha az olur ve bunun gibi çeşitli sorunlar meydana gelebilir

– En önemlisi de sigara içen annelerin düşük yapma oranı çok fazladır

Sigara kullanımının sebep olabileceği anomaliler nelerdir

Poland sekansı

Kalp anomalileri

Karın ön duvaru anomalileri

Yarım damak dudak

Yapılan araştırmalara göre sigara kullanan anne adaylarının çok düşük yaptığı ortaya çıkmıştır. Aynı zaman da fetusun sağlığını olumsuz bir şekilde riske atarsınız. Gebe olan anne adayları sigara kullanımı yüzünden bebeğin su kesesinin daha erken zaman da açılmasına sebep olur ve bunun gibi birçok sorun meydana gelir. Eğer hamilelik boyunca sürekli sigara içti iseniz doğum sırasında herhangi bir sorun ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu yüzden hanımlar sizlere tavsiyemiz kesinlikle sigara içmeyin. Özellikle bebeğiniz doğarsa düşük kilo ağırlında doğmaktadır.

Yani sigara kullandığınız için yaklaşık olarak 250 gr. olarak dünyaya gelecektir. Boyları ise genel olarak kısa olur. Hatta bebek dünyaya geldiği zaman 2 veya 5 ay sonunda ani ölümler meydana gelebilmektedir. Sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinde solunum sistemiyle ilgili sorunlar çıkar bununla birlikte duyu organları ve sinir sistemleri sorunlu hale gelebilir bunlara dikkat ediniz.

Sigara dumanının içersinde fazla sayıda zehirli madde bulunduğu için sigara içilen yerlerde de durmayınız siz içmeseniz bile solunum yolu ile içinize ulaşmaktadır. Sigara içen anne adaylarının düşük riski ve doğum riski fazla olduğu gibi erken membran rüptürü riskinin arttığı ortaya çıkmıştır. Sigarayı hangi dönemde bırakırsanız bırakın bundan hem siz , hem de bebeğiniz karlı çıkacaktır.

hamilelikte sigaranın zararları nelerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı