Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir

Havacıya bitkisi halk arasında tüylü boya ve kızıl encik denmektedir ama latince ismine bakacak olursak alkana tinctoria’dır. Havacıya bitkisi mayıs ve temmuz aylarında açmaktadır rengi ise mavidir boyları ise 20 , 30 cm’dir. O zaman havacıya bitkisi hangi bölgelerde yetişir ona bakalım.

Havacıva Bitkisi Hangi Bölgelerde Yetişir

Havacıva bitkisi dünyada en çok italya , yunanistan , suriye ve yugoslavya’da yetişmektedir. Tabi ülkemizde de bulunuyor bulunan yerler ; Akdeniz , Karadeniz olmaktadır.

Havacıva Bitkisi Nasıl Kullanılır

Aynı zaman da havacıya bitkisi kullanılmaktadır kullanmak için ise kök kısımlarını önce kurutuyoruz daha sonra suyun içersine koyup kaynatıyoruz. Tabi bunu içmek için yapıyoruz.

Günümüzde ise havacıya bitkisi kökünde kırmızı boya maddesi taşımaktadır bu madde boyanma işlemi olarak da kullanılmakta.

Havacıva Bitkisinin İçindeki Maddeler Nelerdir

Bu bitkini içinde 2 tane madde vardır bunlar ; Mum ile Alkanin’dir.

Havacıva Bitkisinin Tıbbi Etkileri Nelerdir

Kabız ve basit yaralı olanlar varsa havacıya bitkisini tedavi amaçlı kullanabilirler özellikle bu bitkinin kökü ve tohumları balgam söktürmektedir eğer balgam sorunu olanlar varsa tavsiye ediyoruz.

Bitkini yararlanmak için arkadaşlar 40 gr kuru otu , 1 litre suyun içinde kaynatın ve günde 3 bardak kadar için yararı çok büyük olacaktır.

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir tumblr

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir resimleri

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir resim

Havacıva Bitkisi Nasıl Bir Bitkidir görsel

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir