Haydarinin Yanında Ne Gider

Haydarinin Yanında Ne Gider

Haydarinin Yanında Ne Gider

Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden birisidir haydari. Temel olarak yoğurttan yapılan bir meze çeşididir ve yapılışı çok kolaydır.

İçeriğinde sarımsak, zeytinyağı, tereyağı, nane, maydanoz, yoğurt, kırmızıbiber ve tuz bulunur.

Daha çok meze olarak tercih edilen bir yiyecek olan haydari, yemekler ile de müthiş bir uyum gösteriyor. Özellikle haydari severler için haydari ile beraber tüketilebilecek birkaç öneri hazırladık.

Elma Dilim Patates 

Elma dilim patates, yapımında baharatların kullanılması ve fırında pişirilmesi ile kendine has bir tada kavuşuyor.

Normal patates kızartmasından farklı olarak soslar ile çok da güzel bir uyum sağlayamayan elma dilim patates haydari ile aradığı uyumu yakalayabiliyor.

Lahmacun

Lahmacunun sahip olduğu ince hamur, lezzetinin daha ön plana çıkmasında büyük rol oynuyor. Yanında haydari ile birlikte tüketilen bir lahmacun ise bambaşka bir lezzet ortaya çıkarıyor.

Köfte

Sade veya yanında patates kızartması ile tercih edebileceğiniz köftenin yanında haydariyi de denemelisiniz.

Hafif sarımsaklı, hafif ekşili, hafif zeytinyağlı bir haydari köfteye yepyeni bir renk katacak ve ikisinin ağızda bıraktığı tada hayran kalacaksınız.

Dolma

Eskilerden beri sürekli yapılagelen dolma masaların vazgeçilmezlerindendir. Yanında yoğurt ile tüketilmesi adeta bir alışkanlık halini almış olan dolmanın yanında haydari deneyerek bu alışkanlığı kırabilir, sofranızda yepyeni bir tat oluşturabilirsiniz.

Haydarinin sade karakteri dolma ile çok güzel bir uyum yakalamasını sağlayacaktır.

Tırnak Pide veya Lavaş

Yine de haydari başlı başına bir lezzet olduğu için bu tadı farklı tatlarla denemekten ziyade kendisine has olarak yemeyi de tercih edebilirsiniz.

O halde yanında lavaş veya tırnak pide tercih edebilirsiniz.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir