Hezeyan Nedir? Kısaca Tanımı

Hezeyan Nedir? Kısaca Tanımı

Hezeyan Nedir? Kısaca Tanımı

Hezeyan denildiğinde belli bir dönemde ve toplum içinde bulunulduğunda gerçeğe karşı aykırı düşünceyi tanımlamaya yarayan br kelimedir. Hezeyan aslında psikolojide de oldukça sık kullanılmaktadır ki bu nedenle hezeyana sanrı, delüzyon ve paranoya terimleri ile ifade ediliyor. Bunlar bazı durumlarda zihinsel veya da nörolojik hastalık ile de ifade etmek mümkün olabilmektedir.

Bütün bunlarla birlikte hezeyan türleri de ortaya çıkmaktadır. Bunlar nelerdir diye bakılacak olunursa tuhaf hezeyanlar ve tuhaf olmayan hezeyanlar olarak bu durumu özetleme imkanı olabilmektedir. Tuhaf hezeyanlara bakıldığında bu tür hezeyanların gerçekleşmesinin mümkün olmadığı düşünceler olduğunu görürüz. Ayrıca bakıldığında tuhaf olmayan hezeyanlar da bulunmaktadır ki bunlar yaşanması mümkün olan hezeyan türleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tür hezeyanların gerçek düşünceler ile ayırt edilmesi çok zor olmaktadır. Bu hezeyanların içinde kötülük görme, kıskançlık, büyüklük, önemli bir kişinin kendisine aşık olması veya da suçluluk gibi konularla birebir ilgili olan konulardır.

Hezeyan nedir diye sorulduğunda hezeyanın özellikleri nelerdir dendiğinde ise bir nedenden dolayı bir mantığa veya da akla ters gelen sözleri söyleme, saçma konuşmalar yapma gibi durumlarla ortaya çıkmaktadır. Eğer hezeyan ile ilgili bir delil bulunamıyorsa bunun hezeyan olduğunu söylemenin çok zor olduğunu, hezeyan yapan kişinin bu durumda kendisini devamlı haklı olarak göreceğini ve söylediklerinin gerçek olduğunu söyleyeceği ve sizin bu durumda bir şey söyleyebilmenizin zor olduğu durumlarda ise mutlaka tıbbi olarak hezeyan yapan kişinin yardım alması gerekmektedir.

Hezeyan Nedir

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.