Hz Muhammed’in ( Peygamberimizin) (sav) örnek davranışları maddeler halinde

Hz Muhammed’in ( Peygamberimizin) (sav) örnek davranışları maddeler halinde

Hz Muhammed’in ( Peygamberimizin) (sav) örnek davranışları maddeler halinde

Sevgili efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), örnek davranışları ve güzel ahlakı ile bizim gönlümüzde yer edinmiştir. O insanların en güzeli ve hayırlısıdır. Onunla ilgili bir çok ayet ve konu anlatımları nette bulunabilmektedir. Bizde merak eden değerli kardeşlerimiz için Hazreti Muhammed’in ( Peygamber efendimizin) Örnek davranışlarını kısaca maddeler halinde paylaşmak istedik.

PEYGAMBERİMİZİN ÖRNEK DAVRANIŞLARI

1 – Her zaman sahabelerin önünde değil, onların arkasında yürürdü. Hiçbir zaman ben liderim ben en iyisiyim gibi en önde yürüyenlerden asla olmadı. O, insanlara her zaman tevazu ile yaklaşırdı.

2 – Bir Müslüman ile karşılaştığı zaman ona ilk önce selam verirdi. Selam vermek bizim dinimizin ve kültürümüzün en güzel davranışıdır.

3- Her zaman düşünceli bir şekilde hareket ederdi. Önce düşünür, sonra mantıklı olanı uygulardı.

4- Gereksiz ve boş yere asla konuşmazdı. Susmayı tercih ederdi. Lüzumsuz sözlerden kaçınırdı. Kısa ve öz konuşurdu. Yalandan katiyen kaçınır, doğruları söylerdi. Güvenilir bir insandı ve özü sözü bir olduğundan dolayı herkes ona güvenirdi. Bu yüzden adı Muhammed’in emin olarak bilinirdi.

5 – Allah’ın yaratmış olduğu en ufak nimete ve canlıya saygı gösterirdi.

6 – İnsanların kalbini kırmaz ve onları hor görmezdi.

7 – Allah’ın verdiği nimetleri asla ayırt etmezdi. Hoşuna giden bir yiyeceği yada yemeği övmezdi. Hoşuna gitse de gitmese de O, nimet hakkında olumlu yada olumsuz yorum yapmazdı.

8 – Dünya malına ve işlerine kızmazdı ama haksızlığa asla tahammül edemezdi ve hak için elinden ne geliyorsa yapardı.

9 – Kin, nefret ve öç alma gibi duyguları beslemezdi. Her zaman metanetli olmaya gayret gösterirdi.

10 – Bir insanı yada hedefi göstereceği zaman baş parmağıyla değil, tüm elini kullanırdı.

11 – Kızgınlığını belli etmezdi. Kızma noktasına geldiği zaman anında vazgeçer ve sakinliğini korurdu.

12 – Mutlu olduğunda yada huzurlu anlarında gözlerini yumardı.

13 – Güldüğü zaman dişleri çok güzel parlar ve inci tanesi gibi görünürdü. Efendimizin eli yüzü düzgün ve güzel insandı. Gülümsemeyi severdi.

14 – Efendimiz Hz. Muhammed, İnsanların en dürüstü ve ahlaklı olanıydı. Kimseye kin beslemez, herkesle iyi geçinir ve insanlar hakkında kötü yada olumsuz düşünmezdi. Dünyalık işlerle işi olmazdı. Belirttiğimiz gibi hak konusunda çok titizdi ve haksızlığa dayanamazdı. Biliyoruz ki Yüce rabbimiz bana ne ile gelirseniz gelin ama yalnızca bir şey ile gelmeyin buyurmuştur. O da ” KUL HAKKI”

15 – Affetmeyi ve insanları bağışlamayı severdi. Ona kötülük yapan birisini affeder ve ona karşı düşmanlık beslemezdi. Çarşı ve pazar gibi alışveriş yerlerinde yüksek sesle bağırmazdı.

16 – Cihat dışında bir Allah’ın kuluna el kaldırmamıştır.

efendimiz

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.