Dini Konular

Hz Peygamberin Efendimizin Damatları Kimlerdir İsimleri Ve Adları Nelerdir? Sırasıyla Listesi

Peygamber efendimizin damatları İslam tarihinde önemlidir. Kendisi ile birlikte kızları ve damatları İslamı yayma döneminde birlikte çalışmışlardır.

Hz Muhammedin Damatları Kimlerdir?

Hz Peygamberin damatları kimlerdir denildiğinde en çok bilinen en küçük kızı Hz. Fatıma ile evli olan Hz. Ali’ dir.  Halifelerden birisi olan Hz. Ali’ nin ilk eşi Hz. Fatıma’ dır. İkisinin beş çocukları olmuştur. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin peygamber efendimizin torunları arasında en çok bilinenidir. Benim soyun onlardan devam edecek dediği iki torunu dışında Zeynep, Ümmü Gülsüm ve Muhassim ( Muhsin)  adında üç torunu daha vardır. Hz. Ali Hazreti Fatıma’ nın ölümünden sonra, peygamber efendimizin diğer kızı Hz. Zeynep’ in kızı olan Ümame ile evlenmiştir. Peygamber efendimize ilk iman edenlerden olan ve diğer halife olan Hz. Osman’ da peygamber efendimizin damadıdır.  Hz. Osman peygamber efendimizin kızı Hz. Rukiyye ile evlenmiştir. Genç yaşta ölen Rukiyye’ den sonra ise efendimizin diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlenmiştir. Daha sonra o da vefat etmiştir. Peygamber efendimizin en büyük Kızı Hz. Zeynep ile de Ebu’ l As evlenmiştir. Ebu’ l As teyzesinin oğludur.

Peygamberimizin Damatlarının İsimleri Nelerdir?

Hz Peygamberin damatları isimleri nelerdir diye sorulduğunda üç damadı ve dört kızı olduğu bilinmektedir. Hz. Osman, Hz. Ali ve Ebu’ l As damatlarıdır.

hz peygamberin damatları kimlerdir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı