İftar İçin lezzetli kolay Yemek Önerileri ve tavsiyeleri

İftar İçin lezzetli kolay Yemek Önerileri ve tavsiyeleri

İftar İçin lezzetli kolay Yemek Önerileri ve tavsiyeleri

Ramazan ayında sahur ve iftar olmak üzere 2 öğüne odaklanırız. Bu öğünler de bizim açlık korkumuz yüzünden aşırı yemek takviyesiyle geçiyor.

Sahur için zengin bir menü hazırlamak normal olsa da iftarda daha sade ve hafif bir menü olmalıdır. Şu an oruçlar yaza denk geliyor ve hem yüksek sıcaklıklar hem de uzun süren gündüzler oruç tutmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle gün içinde karşılaşabileceğimiz sıkıntıları düşünüp ona göre sahurda önlemimizi almalıyız. Sahurda sıkı bir kahvaltı yapmalıyız ya da çorba çeşitlerini deneyebiliriz. Susuzluk çektirmeyen yiyecekler de soframızda bulunmalı.

İftar Yemek Önerileri

İftar yemeğine her zaman çorbayla başlanmalıdır. Gün içinde tembelleşen sindirim sistemini birden bire ağır yemeklerle haşir neşir etmek doğru değildir. Bu nedenle olabildiğince iftara çorbayla başlamaya özen göstermeliyiz. Çorbadan sonra da yemeğe aralıklarla devam edilmelidir. Bu aralıklı beslenme şekli yatana kadar devam etmelidir. En sona meyve veya tatlı bırakılmalıdır.

Çorbalar: İftar yemeğine başlarken domates çorbası, mercimek çorbası ya da klasik Anadolu kültüründen tarhana çorbası tercih edilebilir.

Karnıyarık: Karnıyarık iftarlarda aranan bir yemektir. Özellikle uzun süren açlıktan sonra iştahla yenen bu yemeğin yapılış şekli onun daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Patlıcanların kızartılmasıyla yapılan karnıyarık fazla yağlı olduğu için iftarda sakıncalı olabiliyor. Bu nedenle patlıcanların kızartmak yerine fırında pişirilmesi onu daha az yağlı ve sağlıklı yapıyor.

Fırında Balık: Balık her durumda sağlıklı bir gıdadır. Unutkanlık için özellikle tavsiye edilen ve B12 içeren balığın Ramazan ayında daha da tercih edildiğini görüyoruz. Balığın farklı pişirme şekilleri onun daha sağlıklı olmasını sağlayabiliyor. Hem kalabalık yemeklerde kısa sürede daha çok yemek yapabilmek için hem de az yağlı bir ana yemek için fırında balık tercih edilebilir.

Közde Patlıcan: Patlıcanı közleyerek hem hem salata olarak hem de öğünlük hazırlayabilirsiniz.

Salata: Yaz aylarında en sağlıklı salata semiz otu salatasıdır. Hem şifa kaynağı olan hem de lezzetli olan semiz otundan iftar menüsüne salata ekleyebilirsiniz.

Fırında Patlıcan Kebabı: Fırında patlıcan kebabı iftar için sıkı bir ana yemek olabilir. İftar menüsüne eklenebilecek yemekler arasındadır.

Şehriye Pilavı: Pirinç ve bulgur pilavını sık sık yapanlar ve yenilik isteyenler için şehriye pilavı iyi bir alternatif olarak görünüyor. İftar için hem hafif hem de farklı bir seçenek olabilir.

Nohutlu Sulu Köfte: Bizim kültürümüzde iyi bilinen ve sevilen bir yemektir. Nohutlu köfte doyurucu bir yemektir. Bu nedenle menü sade olmalıdır. Devamında başka ağır yemeklerin olması gün boyu aç kalan mideyi rahatsız edebilir. Ağır yemekler kişiyi yemek sonrası yorgun düşürebilir.

Börek :  İftar için tava böreği ya da tepside börek yapabilirsiniz. Fakat börek varsa diğer gıdalara dikkat etmek gerekir. aynı anda ekmek tüketmek ve makarna , pirinç gibi gıdalara yer vermek sağlıksız bir beslenmeye sebep olacağından bunların arasından seçim yapmalısınız.

Tepsi Kebabı: Tepsi kebabı et severler için doğru bir seçimdir. Bu yemeği davetleriniz için de tercih edebilirsiniz.

Kıymalı Pide: Evinizde kendi usulünüzle yapabileceğiniz başka seçenekler de var. Bunlardan biri de kıymalı pide. İftar için ev usulü kıymalı pide yapabilirsiniz.

Sosyete Mantısı: Ev yapımı yemekler içinde en kolay tariflerden biri de sosyete mantısıdır. Hem yapımı kolaydır hem de etli bir yemek olduğu için doyurucu ve lezzetlidir.

Beyti Sama: Beyti sarma sosyete mantısına yakın bir yemek olduğu için farklı zamanlarda tercih edilmelidir.

Patatesli Tavuk Baget: Yine iftar menülerinde sıkça yer alan hem yapımı kolay hem de lezzetli aynı zamanda hafif bir yemek olan patatesli tavuk baget tercih edilebilir.

Tatlılar: İftar menülerinde tatlılar önemlidir. Çünkü iftar tatlıları normalden biraz daha özen istiyor. Daha bilinçli hazırlanması gerekiyor. Uzun süre aç kalıp birden yemek bombardımanıyla karşılaşan midemiz tatlılarla ikinci bir şok yaşıyor. Ağır yağlı tatlılar ani kilo alımına ve mide rahatsızlıklarına sebep oluyor. Bu nedenle iftar tatlıları genelde sütlü tatlılar olmalıdır. Sütlü ve hafif bir tatlı olsa bile her gün tatlı yemek doğru değildir. Tatlı yeme günlerimiz olmalıdır. Meyve ve tatlı arasında seçim yapmamız gerekiyor ve tatlıyı haftada iki kez yememiz yeterli oluyor. Ramazan’da tatlı olarak güllaç iyi bir seçim olabilir. Dikkat etmemiz gereken başka bir nokta daha var. Tatlılarla yemeklerin arasında mesafe olmalıdır. İlerleyen saatlerde yenmelidir. Yani gece boyunca az ve sık yiyerek menümüzü tamamlamalıyız.

İftar Yemeği Hazırlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İftar yemekleri hem içerik olarak hem de adet bakımında bilinçli olmayı gerektiriyor. Genelde sağlıklı beslenme uyarılarına rağmen misafirlerinin karşısına zayıf bir menüyle çıkmak istemeyenler aynı türden ve ağır ana yemeklerden oluşan bir yemek listesi hazırlıyor. Fakat gayet sade ve sağlıklı bir yemek hazırlığı da yapmak mümkün aslında.

Oruç tutan kişilerde uzun süre aç kalınca sindirim sistemi yavaşlıyor. Bu nedenle enerji kaybı zannedildiğinden daha az oluyor. Fakat durum tam tersi algılandığı için akşam yemeği çok hızlı ve ağır yemeklerle geçiştiriliyor. Hâlbuki zannedildiği kadar bir enerji kaybı olmuyor. Bunun üzerine verilenden daha fazla enerji alınınca Ramazan kiloları ortaya çıkıyor. Bu kilolar genelde göbek çevresinde birikiyor. Göbek çevresinde yağlanma olması genel olarak kilolu olsun ya da olmasın kişilerde çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Bu sebeple iftar yemeklerinin içeriği, kalorisi ve pişirilme tarzı sağlıklı bir iftar için oldukça önem taşıyor.

İftar yemeklerinde kızartma bulunmamalıdır. Kızartmalar hem sağlıksız hem de besin değeri düşüktür. Bazı yemekler önceden kızartılarak yapılır. Bu yemekler için de alternatif pişirme yöntemleri kullanıp daha az kalorili yemekler pişirilebilir.

İftar yemeklerinde dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da bu yemeklerin servis yapılırken aralıklarla sunulması. Aslında her birey bu konuda bilinçli olup kendi yeme stilini oluşturmalıdır. Yemeğe su ile başlanması, çorbadan sonra ana yemek için belli bir sürenin geçmesi ve sonrasında tatlıların akşamın ilerleyen saatlerine bırakılması bireyin alışkanlığı hâline gelmelidir. Bütün bunlara dikkat edilmemesi Ramazan’da kilo artışına sebep olabilir. Sağlıklı bir iftar kadar sahur da önemlidir.

Sahurda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Sahur orucun başlangıcıdır ve devamında yılmamak için sahur alışkanlığı olmalıdır. Uykudan feragat edemeyenler sahuru atlamayı tercih ediyor. Hâlbuki sahursuz uyku tek başına yeterli olmuyor. Uyku problemi olanların akşamdan sahurluğunu hazırlaması gece işini kolaylaştırabilir. Kısa sürede sahurunu yapıp kişi vaktinde tekrar uykuya dalabilir.

Sahura kalkmak önemli dedik ama sahurda midemizi kese gibi görüp ne bulursak doldurmak da iyi bir yöntem değil. İftar kadar sahur yemekleri sağlıklı olmalıdır. İftarda uzak durulması gereken kızartmalardan sahurda da uzak olmalıyız. Çünkü sahurda başka sakıncalarıyla da karşılaşabiliriz. Gün içinde erken susamaya sebep olabilir. Zaten besin değeri de olmadığından boşuna kızartma tüketmemizin bir anlamı yok. Sahurda tercih ettiğimiz yiyecekler besin değeri yüksek ve tok tutucu besinler olmalıdır.

Sahurda kahvaltı tercih edildiyse yumurta, peynir ve yeşil sebzeye ağırlık verilmelidir. Bu gıdalar gün boyu tok kalmaya yarayacaktır. Peynir seçerken dikkatli olunmalıdır. Tuzlu peynir susuzluk hissini arttıracağından tuzsuz peynir tüketilmelidir. Yine kızartmalar da susuzluk sebebidir. Sahurda düştüğümüz hatalardan biri de işlenmiş gıdaları tüketmektir. İşlenmiş gıdalar çok çabuk susamamıza neden olur ve sahurda yeterince su içerek uyusak bile susuzluğumuz artacaktır. Bu nedenle uzak durmamız gereken gıdalardan biri de işlenmiş gıdalardır.

Sahurda sadece kahvaltı tercih edilmeyebilir. Yemekle de sahur yapabiliriz. Yemek derken ağır yemekler düşünülmemelidir. Çorba gibi hafif gıdalar alınmalıdır. Çorbanın yanında salata özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve yoğurt da tüketilmelidir. Bütün bunlar tamamlayıcı gıdalardır.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir