İftar Menüleri listesi ve iftarda yapılabilecek yemekler

İftar Menüleri listesi ve iftarda yapılabilecek yemekler

İftar Menüleri listesi ve iftarda yapılabilecek yemekler

İftar yemekleri bizim kültürümüzde sadece bir akşam yemeği değil aynı zamanda geleneğin de bir parçasıdır. Bu geleneği kimi zaman ailemizle kimi zaman da misafirlerimizle sürdürmeye devam ederiz. Misafirperver kültürümüz konuklarımızı son derece iyi ağırlamamız gerektiğini söylüyor. Bu nedenle iftar menülerinde de bazen abartıya kaçıyoruz. Gereğinden fazla yemek ve tatlılar yapıp hem israfa hem de sağlık sorunlarına sebep oluyoruz. Oysa iftarımızı sade bir menüyle de gayet iyi geçirebiliriz. Bunun yerleşebilmesi için birey olarak herkesi yemek alışkanlığını oturtması gerekiyor. Bu alışkanlıklar bizim sağlığımızı ya bozuyor ya bizi daha sağlıklı yapıyor. İftar yemekleri bu konuda daha da önemli hâle geliyor. Çünkü tüm gün hiçbir şey yemiyoruz ve bütün açlığımızı iftar yemeklerinden çıkarıyoruz.

İftarda Neler Yapılabilir?

İftar yemeklerini hazırlarken çeşit ve miktar konusunda kendimizi bazen ayarlayamıyoruz. O anki açlığımız hiç bitmeyecek gibi geliyor ve zengin bir menü hazırlamak istiyoruz. İftar için basit, kolay ya da sade yemekler de hazırlamak mümkün. Çorba, ana yemek ve salata meze gibi gıdalar belli aralıklarla tüketildiğinde sağlıklı bir iftar geçirebiliriz. Bu iftar menülerinde en önemlisi çorbalardır. Çorbasız yemeğe başlamak sağlıksız olabilir. Bir bardak su içtikten sonra yemeğe çorbayla başlamalıyız.

Çorba Çeşitleri: İftarın vazgeçilmezleri olan çorbalar hem sağlıklı hem de yapımı kolaydır. İftar için en güzel tercihlerden biri yayla çorbasıdır. Yayla çorbası uzun süre aç kalan mideyi rahatlatacaktır. Bundan başka domates çorbası da iyi bir seçim olabilir. Başka bir çorba seçeneği de şehriye çorbası. Şehriye çorbası da diğer örnekler gibi hafif ve faydalıdır. İftar yemeğine başlarken bu çorbalardan biriyle başlamak hem hızlı kilo almayı önlemek için önemlidir hem de midenin aniden ana yemekle buluşmasını önlemiş olur. Ana yemekler içeriği bakımından ağır ve daha yağlıdır. Bu nedenle iyi bir geçiş için çorba iftar sofrasının ilk şartıdır.

Tavuk Güveç: İftar sofralarında en sık bulundurulan yemeklerden biri de fırında tavuk güveçtir. Yaygın bir lezzet olduğu için çok sık tercih edilebilen bir yemektir.

Pırasa Yemeği: Pırasa yemeği sebze yemeği tercih edenler için doğru bir seçimdir. Birçok kişinin pırasaya karşı önyargılı olduğunu biliyoruz. Sebzelerle zenginleştirilen pırasa yemeği vitamin deposudur ve oldukça lezzetlidir.

Patlıcan Oturtma: Patlıcanla yapılabilecek bol yemek çeşidi vardır. Bunlardan biri de patlıcan oturtma. İftar için tercih edilebilecek geleneksel yemekler içinde yerini almıştır.

Sebzeli Bulgur Pilavı: Bulgur vitamin değeri bakımından tavsiye edilen bir gıdadır. Ayrıca kuru bulgur pilavı yemek istemeyenler sebzeli, domatesli bulgur pilavı yapabilirler.

Sulu Köfte: Etsiz yemek düşünemeyenler ve doyurucu bir iftar yemeği yapmak isteyenler için sulu köfte etkili bir seçimdir. Kırmızı et tüketimi önemli olsa da iftar yemeklerinde aşırıya kaçmadan yemek gerekir.

Zeytinyağlı Dolma: İftarda dolma yapmak isteyenler zeytinyağlı biber dolmasını deneyebilir. Tabi hazırladığınız dolma içini sadece biber için kullanmanıza gerek yok. Aynı karışımla kabak, patates ve patlıcan dolmaları da yapabilirsiniz.

Mücver: Mücveri iftar yemeği için fırında deneyebilirsiniz. Tavada mücver yaparken yağ oranına dikkat etmek gerekiyor.

Perdeli Pilav: Bu pilavı görselliğe önem verenler deneyebilir. Özellikle özel misafirleriniz için deneyebilirsiniz. Pilav yapılan günde ekmek ve makarna tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Mümkünse bunlar aynı anda tüketilmemelidir.

İskender: İftarda evde İskender yapmayı deneyebilirsiniz. Tek başına bütün menülere bedel olabilecek bir seçim olacaktır.

Tavuk Dolması: Tavuk dolması iftar yemeklerinde göz dolduran bir yemektir. Yapımı biraz riskli olabilir. Pişirme bu yemeğin en önemli kısmıdır. İftar yemeğiniz ve davetleriniz için tavuk dolmasını yapmayı deneyebilirsiniz.

Salatalar: İftar menüsü hazırlarken salata bulundurmaya dikkat etmek gerekir. Yemek aralarında yeşil sebze salatası ya da diğer salatalar sindirime yardımcı olabilir. Tüm gün yavaşlayan sindirim sistemi birden ağır yemeklerle zorlanmamalıdır. Salatalar sindirim için destek olmalıdır. Salata olarak patlıcan közlemesi, semiz otu salatası ya da mevsimlik salatalar tercih edilebilir. Bunların dışında çeşitli mezeler de yapılabilir. Bunlar yemek aralarında atıştırmalık olarak kullanılabilir. Piyaz, biber tatarı da sofralarda bulundurulabilir.

Tatlılar: İftar sofralarında tatlılar da salatalar gibi önemlidir. Fakat tatlılar her sofrada bulunmamalıdır. Tatlı tüketimi için belirli günler olmalıdır. Zaten iftar yemekleri de metabolizmayı zorlayacağından yağlı ve ağır tatlılar tercih edilmemelidir. Genel tavsiye sütlü tatlılar üzerinedir. Sütlü tatlıların da haftada iki seferden fazla tüketilmemesi gerekir. Bir Ramazan geleneği olan güllaç ya da sütlaç gibi tatlılar iftar tatlısı olarak tercih edilebilir.

İftardan sonra meyve de tüketilebiliyor. Fakat meyvelerin de şeker içerdiği unutulmamalıdır. Tatlıyla aynı anda tüketmek doğru olmayabilir. Bu nedenle tatlıyı belirli günlerde tüketmek ve yemekten sonraki saatlere bırakmak gerekir.

İftar Yemeklerini Nasıl Tüketmeliyiz?

İftar yemeklerinde genelde büyük bir açlık hissiyle sınırsızca yemek isteriz. Bu durum midemizin alarmını yanlış algıladığımız anlamına geliyor. Sanıyoruz ki 18 saate varan açlık süresince çok fazla enerji kaybettik ve hemen onları geri depolamalıyız. Gerçekte böyle bir durum yok. Uzun süre çalışmayan mide fazla enerji kaybetmemiş oluyor. Bu nedenle sindirimin yavaş olduğu görülüyor. Oruç tutarken sindirim sistemi yavaş çalıştığı için ani yenen yemekler bağırsak problemlerine ve mide problemlerine yol açabiliyor. Bu problemler yanlış beslenmeden kaynaklanıyor. Bu nedenle yemeklere çorbayla başlamak gerektiği sürekli olarak vurgulanıyor. Bunun yanında bağışıklık sistemini düzene sokan yeşil sebzeler, salatalar ve lifli gıdalar da tüketilmelidir. Lifli gıdalar sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor. Ramazan ayında uzun süren açlık sonrası tüketilen ağır gıdalar ve yemekler kabızlık problemine yol açabiliyor. Bu problemin önüne geçmek için yeşil sebze tüketimine ve akşam yemeğini hafif atlatmaya özen gösterilmelidir.

Yemekler arasına belli bir mesafe koyarak da sindirim sistemimize yardımcı olabiliriz. Böylece ani kilo artışlarının da önüne geçmiş ve sağlıklı beslenmiş oluruz. Ani kilo artışlarında göbekte yağlanmalar gözlenir. Bu durum çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceğinden bunun önüne geçilmelidir. Kişi zayıf bir kişi bile olsa bel çevresinde görülen yağlanma aynı şekilde ciddi bir durum olarak değerlendirilir. Bütün bu sorunlar beslenme alışkanlıklarının düzene sokulmasıyla ortadan kaldırılabilir.

İftar Sonrası Spor

İftar yemeklerinden sonra spor yapmak isteyenler olabilir. Tercih edilen spor ağır ve yorucu bir spor olmamalıdır. Tüm gün hareketlerimiz yavaşlıyor, metabolizmamız yavaşlıyor ve yemek sonrası aniden ağır bir egzersize girişirsek bünyemizi zorlamış oluyoruz. İftar sonrası spor yapmak isteyen kişiler yemekten sonra hafif ve ritmik bir yürüyüşü tercih edebilir. Böylece hem çok fazla yorulmamış hem de sağlıklı bir tercih yapmış olurlar. Sporun yanında belli aralıklarla akşam boyunca su içmeye devam etmeliyiz. Yemekten önce ve yemekten 1 saat sonra su içmek önemlidir. Sonrasında belli aralıklarla yatana kadar su içilebilir.

Sindirim sistemi ve mide sağlığı düşünüldüğünde sahurun da dikkate alınması gerekir. Sahurda yatmadan su içilmelidir. Bunun yanında yemekten sonra yatmak reflüye sebep olabileceğinden birtakım önlemler alınmalıdır. Yattığımız yastık biraz yüksek tutulursa reflü sebeplerinden biri ortadan kalkmış olur.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir