İftarda hangi yemekler yapılır ve yenilir?

İftarda hangi yemekler yapılır ve yenilir?

İftarda hangi yemekler yapılır ve yenilir?

İftar menüsü sağlık açısından büyük önem taşıyor. 11 ay boyunca sürdürdüğümüz yeme içme alışkanlıklarımız birden bire değişiyor ve biz bu duruma uyum sağlamakta güçlük çekiyoruz. Aç kalma korkusuyla sahurda aşırı bir depolama yapıyoruz. İftarda ise saatlerdir açım artık iyi bir yemeği hak ettim düşüncesiyle ne yesek az geliyor ve daha fazlasını istiyoruz. Bu şekilde yanlış ve genel bir kanı olsa da metabolizmamız durumu hiç de böyle algılamıyor. Bizim düşündüğümüzün tam tersini algılayıp ona göre çalışıyor. Diyetisyenler şöyle bir öneride bulunur: Az ama sık yiyin! İşte sık yemek metabolizmayı hızlandırır. Ancak uzun süre aç kalınca metabolizma yavaşlıyor otomatik olarak enerji kaybı da azalıyor. İftar menülerini hazırlarken buna dikkat etmek gerekiyor.

İftarda Yapılabilecek Yemekler

İftara yemek hazırlarken sade ve faydalı bir menü hazırlamaya dikkat etmek gerekir. öncelikle kızartma ve benzeri yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız ki gün boyu aç kalan mideye zarar vermesin. Normal şartlarda da kızartmadan uzak durmak mide sağlığı ve kilo problemi yaşamamak için önemlidir.

Mercimek Çorbası: Mercimek çorbası hem başlangıç için uygundur hem de vitamin bakımından zengindir. İçine eklenen gıdalarla birlikte zenginleşen mercimek Ramazan ayında da ana yemek öncesi yavaş yavaş içilmelidir.

Tavuk But: Tavuk hem hazmı kolay hem de sağlıklı bir gıdadır. Aynı zamanda ekonomik açıdan da uygun sayılır. Bu nedenle gerek misafir menüsünde gerekse aile yemeğinde tercih edilebilecek bir yemek çeşididir.

Biftek : İftar menüsünde yer alabilecek yemeklerden biri de soslu biftektir. Burada dikkat edilmesi gereken biftekleri fazla yağ kullanmadan kızartmaktır. Hatta tam bir kızartma işlemine bile gerek yoktur. Normal yemek pişirir gibi pişirilmelidir.

Patlıcan Çığırtma: Çok lezzetli bir yemek olmakla birlikte aynı zamanda yağlı bir yemektir. Bu nedenle patlıcanları kızartmak yerine fırında pişirmek de tercih edilebilir.

Taze Fasulye: Özellikle Ramazan ayının ilk günleri ya da ilk haftası sebze yemekleriyle iftar yapmaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu ayda uzun süre aç kalacak olan midemiz bu duruma birden bire adapte olamayabilir. Bu nedenle yemek tercihlerimizi çorbadan sonra sebze yemeği olarak yapmalıyız. Yeşil sebze tüketimi de sebze yemeği tüketmek de iftarda önemlidir.

Etli Topalak: Hem kıyma hem de bulgurla yapılan bu yemek bazı yörelerde çorba diye geçer. Pişiriliş tarzı olarak nohut ve fasulyeden çok da farklı değildir. Oldukça lezzetli bir yemektir. Bu tarz yemeklerin daha çok suyunda fazla yağ bulunduğu için suyunu çok tüketmemek gerekiyor.

Dolma: Dolma klasik bir iftar yemeğidir. Hani bazen dolma olmazsa doymam moduna gireriz. Biber, patlıcan, kabak, domates ya da patates dolmalarıyla güzel bir iftar yemeği hazırlayabiliriz. Fakat burada hatırlamamız gereken bir konu var. Bazı gıdaları birlikte tüketmemek gerekiyordu. Dolmamızı pirinçten yapıp bir de üstüne bolca ekmek tüketirsek midemize işkence etmiş oluruz.

İftarda Beslenme Yanlışları

İftar yemeğinde aldığımız fazla kalori önce midemize zarar veriyor. Mide problemimiz varsa üst üste fazla gıda tüketmek ağır gelebiliyor. Ayrıca alınan bu kaloriler göbek yağlanmasına sebep oluyor. Bu da kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

17 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.