Yemek

İftarda Ne Pişirsem? Hangi Yemek Yapılmalı Ve Yenmeli

İftar yemeklerinin diğer yemeklerden daha farklı bir sorumluluğu var. Gün boyu aç kalan midenin ani ve ağır ana yemeklerle karşılaşması çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceğinden hazırlanan menünün belli bir sırayı takip etmesi gerekir. Hafif yemeklerle başlayan yemek servisi yine çok ağır olmamakla birlikte ana yemekle devam etmelidir. Yapılan yemeklerin kalorisine dikkat edilmelidir. Aynı şekilde fazla kalori içeren gıda ve yemekler bir arada bulundurulmamalıdır.

İftar Menüsü

İftar menüsü hazırlarken ziyafet çekmeyi düşünüp ağır yemekler hazırlamak doğru değildir. Çünkü zannedildiği gibi bir enerji kaybı söz konusu değildir. Ramazan ayında metabolizmamız düşündüğümüzden daha da az çalışır. Bu nedenle hafif gıdalara ihtiyaç duyar.

Yayla Çorbası: iftarda oruç açıldıktan sonra çorbayla devam etmek doğru bir seçimdir. Bu konuda çorba tercihimizi yayla çorbasından yana halk arasında bilinen adıyla yoğurt çorbasından yana kullanabiliriz. Hafif, lezzetli bir çorbadır. Başlangıç için uygun olabilir.

Balık: Balık birçok açıdan faydalı bir besindir. Bu nedenle haftada belli günlerde balık tüketmek öneriliyor. İftarda hem aileniz için hem de misafirleriniz için balık hem lezzetli hem sağlıklı hem de yapımı kolay bir ana yemektir. Balık sağlıklı bir gıda olsa da pişiriliş şekli önemlidir. Kızartmak sağlıklı bir yöntem değildir. Fırında ya da ızgara yapmak iftar için doğru bir seçimdir.

Nohut Yemeği: İftar için nohut yemeği de bir alternatiftir. Her türlü baklagil de iftar yemeği tercih edilebilir. Nohut hem sağlıklı hem de lezzetli bir yemektir. Yanında yeşil sebzelerle ya da salatayla tüketmek faydalı olacaktır.

Karnıyarık: Karnıyarık normalde yağlı bir yemektir. Fakat bu yemeğin yapılış şekli kalorisini düşürebilir. Patlıcanları kızartmak yerine içini açıp bir süre fırında bekletirsek yağlı bir karnıyarık yemekten de kurtulmuş olacağız. Hem iftar için de zararlı olan kızartma şeklini değil de daha sağlıklı bir yöntem uygulamış oluruz.

Patates Oturtma: İftar için yapılabilecek başka bir yemek de patates oturtmadır. Hem davet yemeği olmaya uygundur hem de bol vitamin içerir. Çeşitli sebzelerle yapıldığından zengin bir yemektir.

Bütün bu yemeklerin her biri farklı günlerin yemeğidir. Yani bu ana yemekler bir arada yapılamaz. Yapılsa da sağlıksız olur. Bütün iftar menülerinde çorba bulunabilir fakat diğer ana yemeklerin her biri farklı zamanlarda tüketilmelidir. Yemekler arasında belli bir ara olmalıdır. İftara genelde suyla başlamak önerilir. Su aynı zamanda temizleyicidir. İftar yemekleri hızlı yenmemelidir. Yavaş ve tane tane tüketilmelidir. Yemek, tatlı, meyveler, yoğurt aynı anda tüketilmemelidir. İlerleyen saatlerde bu gıdalar ara öğün şeklinde yavaş yavaş alınmalıdır.

İftarda Menü Nasıl Olmalıdır?

İftar menüsü oldukça sade olmalıdır. Genelde o anki açlık hissiyle ya da misafir ağırlama duygusuyla aynı türden yemeklere fazlaca yer verildiğini görüyoruz. Hâlbuki çorba+ana yemek+ salata üçlüsü ideal bir menüdür. Hatta bunlar bile hep birden yenmemelidir. Çorba ile ana yemeğin arasına en az 15 dakika mesafe koymak gerekir. Ana yemeğe eşlik eden salatanın az yağlı olması gerekir. Salatanın sağlıklı olması ona istediğimiz kadar yağ koyabileceğimiz anlamına gelmez. Kullanılan yağ tercihimiz zeytinyağı olmalıdır ve az konmalıdır. Yemeklerden sonra tatlı yiyeceksek bu genelde sütlü tatlı olmalıdır ve böyle bile olsa tatlı her gün tüketilmemelidir. Tercihimizi yaparken ya meyve ya tatlı diye düşünmeliyiz. Haftanın belli günlerinde meyve belli günlerinde sütlü tatlı tüketmeliyiz.

İftardan Sonra Spor

Büyük bir açlık hissiyle başladığımız yemek ağır bir yorgunluk hissiyle son bulabilir. Bu hissi yaşamamak için ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Başlarken su ve hurmayla başlamalıyız. Aynı türden gıdaları farklı zamanlarda tüketmeliyiz. Bunların dışında Ramazan ayında spor yapmak da istenebilir. Her konuda olduğu gibi bu konuyu da abartmamak gerekir. Bünye zaten yorgun olduğu için ağır hareketlere maruz kalmak enerjinizi çalıp daha da yorgun düşürebilir. Bu durum iftar sonrası yeni bir açlığın da başlangıcı olabilir. Bütün bunlardan sakınmak için iftar sonrası bir iki saat dinlenip sonrasında hafif bir yürüyüşe çıkılabilir. Bu hem sindirim için faydalı olacaktır hem de kasların çalışması ve genel olarak sağlık yürüyüşü açısından da önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı