İftarda yapılacak kolay ve basit yemekler hangileridir nelerdir

İftarda yapılacak kolay ve basit yemekler hangileridir nelerdir

İftarda yapılacak kolay ve basit yemekler hangileridir nelerdir

Ramazan ayında nasıl besleneceğimizi neler yiyeceğimizi bilmemekten kaynaklanan sorunlar yaşayabiliyoruz. Sahurda çok yemenin açlığı bastıracağına inanıyoruz. Yine aynı şekilde gün boyu aç kaldığımız için en yağlı yemekleri börekleri sınırsız yemeye hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Gün boyu aç kalarak fazla kalori tükettiğimize inanıyoruz. İşte bu yanlış kanılar hem mide problemleri yaşamamıza hem de kilo almamıza sebep oluyor. Ramazan’da kilo almamak için yapmamız gerekenler arasında doğru menüler hazırlamak da yer alıyor. Hatta bu konuda en önemlisi diyebiliriz.

İftar Yemekleri

Çorbalar: Ramazan ayında ister iftar isterse de sahur menüsünde çorbaya yer verilebilir. Özellikle iftar menüsü çorbayla başlamalıdır. Gün boyu aç kalan mide direkt olarak ana yemekle buluşturulmamalıdır. Bu durum midede rahatsızlık oluşturabilir. Birtakım mide şikâyetlerine sebep olabilir. Bu nedenle yavaşlayan metabolizmayı yavaş yavaş harekete geçirmek için orucu çorbayla açmak gerekir. bunun için yayla çorbası, şehriye ve Ramazan’da klasikleşen tarhana çorbası tercih edilebilir.

Ana Yemekler: Ramazan’da ana yemeklere çorbadan sonra başlanmalıdır. Çorbadan yaklaşık 20 dakika sonra ana yemek servis edilmelidir. Ana yemek olarak sebze yemeği iyi bir seçenektir. Etli yemekler de tercih edilebilir. Ancak sulu ve sebze yemeğine dâhil edilerek tüketilmesi daha sağlıklıdır. Bunun dışında kavurma ya da kızartma olmadığı takdirde farklı şekillerde de et yemeği tercih edilebilir. Baklagiller de bir başka ana yemek örneğidir.

Patates Yemeği: Eğer iftar için vaktimiz kısıtlıysa klasik patates yemeği yapabiliriz. Hem 20 dakikada hazırlayıp yapabileceğiniz patates yemeği iftar için bir seçenek olabilir.

Pilav: Pilav Ramazan’da haftada 2 ya da 3 kez tüketilmelidir. Daha fazla tüketmek kilo almaya sebep olabilir. İftara az kaldıysa ve yemeğiniz yoksa pilav bir alternatif olabilir. Kuru olduğunu düşünebilirsiniz fakat onun da çaresi var. Pilavın üstüne patates, havuç ve bezelyeden oluşan garnitürünüzü serpiştirdiğinizde kâseyle şekil verip servis tabağına koyabilirsiniz. Etrafına turşu ya da sebze koyup pilavı tamamlamış olursunuz. Bu şekilde hem daha lezzetli olur hem de farklı gıdalar eklendiğinden yanında başka bir yemeğin eksikliğini hissetmezsiniz. Yanına bir içecekle pilavla iftar yapmak iyi bir seçenek olacaktır.

Fırında Tavuk: iftarda yapabileceğiniz başka bir yemek de fırında tavuktur. Aslında vakitten tasarruf için en iyi yöntem fırın yemekleridir. Diğerleri kadar kısa zamanda olmasa da yine de uygun bir seçenektir.

İftarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftarda gerek yemek hazırlarken gerekse gittiğimiz davetlerde dikkatli ve bilinçli olmalıyız. Yemeğe ağır bir ana yemekle ya da börekle başlamamalıyız. Ayrıca börek, ekmek, makarna ve pilav aynı türden yiyeceklerdir. Bunların hepsini birlikte tüketmemeye özen göstermeliyiz. Tokluk açısından ihtiyacımız olan gıda 2 dilim ekmekte mevcuttur. Üstüne börek, makarna gibi gıdalar sağlıksız beslenmeye ve kilo almaya sebep olur.

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.