İnsan niçin neden yaratılmıştır ? Kısaca maddeler halinde açıklaması

İnsan niçin neden yaratılmıştır ? Kısaca maddeler halinde açıklaması

İnsan niçin neden yaratılmıştır ? Kısaca maddeler halinde açıklaması

İnsanoğlu bu sorunun cevabını yüzyıllardan beri düşünüyor ve cevap bulmak için birçok yollara başvurmuşlardır. Biz niçin yaratıldık insanlar bunu çok merak ediyor açıkçası. Yaşamları boyunca bunu hep düşünürler. Tabi şöyle bir şey var ki arkadaşlar her sorunun cevabını bizler bilseydik o zaman da hayat gerçekten anlamsız olurdur.

İnsanlar kendilerine ben neden varım diye hep sorar ve insanların bu merakları yüzyıllardır devam ederken din adamları , bilim adamları da cevabı bulmak için arayışlara girmişlerdir. Dünya arkadaşlar bir test yeridir ve burada sınanıyoruz aslında. Sonsuz bir yaşama olduklarını sanırlar ama halbuki öyle bir şey yok arkadaşlar. İslam dinine göre insanların yaratılış sebebi bazı şeyleri öğrenme , iradelerince bağlılıklarını öğrenme olmaktadır.

Şu fani hayatta birçok kişi şükreder , birçok kişi de isyan eder. İşte yaratılışımızın sebepleri arasında buda yer alıyor bakalım kulum şükür mü edecek , yoksa isyan mı edecek. Yüce rabbimiz bizden kendisine inanmamızı , ibadet etmemizi ve şükretmemizi istemektedir. Kendimizi Allaha teslim etmeliyiz ve gönül varlığımız ile ona sımsıkı bağlanıp vermiş olduğu emirleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bağlılık göstermekte arkadaşlar rabbimize şükretmek ve ona değer vermek gibi anlamlara geliyor. İşte yüce rabbimiz bizden bunları istiyor ve bizi yaratmasının sebebi ise Dünyada’ki sınav oluyor. Allahın emirlerine uyanlar ve ona sımsıkı sarılanlar huzura erecekler , ama dünya işleri ile meşgul olup Yüce Allah’ı unutanlar da hüsrana uğrayacaklardır.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir