Sağlık

İshal nasıl geçer ? Erkekler ve kadınlar için evde tedavi yöntemleri

İshal dışkının vıcık hale gelmesi ve sulu olarak çıkmasına denir. 24 saat içerisinde eğer 3 defa sulu olarak dışkı bırakırsanız arkadaşlar o zaman ishal olmuşsunuzdur. İshal olanlar tuvalete daha çok girer ve çıkmaları ise normale göre biraz daha uzun sürebiliyor. Tuvaletinizi yaparken de yoğun ve ağrılı sancılarınız olur. İshal aslında gelip geçici bir rahatsızlık olarak bilinir ama bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. İshal olanlar çok aşırı derecede su kaybı yaşarlar normal birilerine göre bu yüzden sizin daha çok su tüketmeniz gerekiyor. Aniden tuvaletiniz gelir ve buda sosyal yaşamınızı olumsuz yönde etkiler.

İshal Neden Olur Kısaca

İshal’in birçok sebebi vardır. Kişi enfeksiyon kaptığı zaman ortaya ishal çıkar.

Enfeksiyon : Yediğimiz veya içtiğimiz içeceklerden enfeksiyon kapabiliriz ve bu yüzden ishal olabiliriz. Yiyeceklerde parazit , virüs ve mantarlar varsa o zaman meydana ishal çıkar. Mikroorganizmalar vücuda girer ve sindirim sistemimizi etkileyerek dışkının daha vıcık hale gelmesini sağlar. Bu yüzden alışveriş yaparken çok dikkat edin ve gıdaların üstünü okuyun , son kullanma tarihlerine kesinlikle bakın.

Beslenme Bozuklukları : Son kullanma tarihi geçen ürünleri kullandı iseniz ve düzenli olarak beslenmiyorsanız , çok fazla yemek yiyorsanız o zaman ishal olabilirsiniz.

Vücudumuzun belli seviyede ihtiyaçları vardır eğer siz bu seviyenin altında  enzim ve vitamin alıyorsanız , üşütme veya soğuk algınlığınız varsa ishale yakalanma riskiniz yüksektir.

İshal Tedavisi

İshalin geçmesini istiyorsanız o zaman bol bol su tüketin sıvı kaybedeceğimiz için bu çok önemlidir. Günlük olarak 4 litre su tüketmeniz gerekiyor. Tabi her zaman damacana suyu tüketin musluk suyu önerilmez. İsteyenler hazır şişede satılan suları da tercih edebilir.

Evde şu tarihi uygulayabilirsiniz ; bir litre sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz , bir yemek kaşığı da toz şekerini koyup karıştırınız. Sudan yarım bardak kadar için ve ishaliniz geçsin.

İshal olan kişiler kesinlikle lifli ve posalı olan yiyecekleri tüketsinler bağırsaklarınız sağlıklı olarak çalışır. Bu yiyecekler neler olabilir ; haşlanmış havuç , patates , lapa pirinç , ayran , yoğurt , patates püresi ve elma. İştah sorununuz varsa o zaman yoğurt tüketin ishal için çok etkili bir yöntemdir.

İshal olunca bu yiyecekleri sakın yemeyin ; yağlı yemekler , çikolata , hazır gıdalar ve fast food bunlardan uzak durunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı