Dini Konular

İslamda Eşler Arasında İlişki Nasıl Olmalıdır? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İslam dininde kadın erkek, genç yaşlı herkesin birbirine saygı ve hoşgörü ile yaklaşmasını buyrulmuştur. Aile içinde ve dışarıda büyüklere hürmet ve küçüklere şefkat vardır. Aile ilişkilerinde kadın ve erkeğin birbirine karşı sorumlukları bulunmaktadır. Burada hem saygı hem de sevgi önemlidir. Karı kocanın birbirleri ile kurdukları aile ilişkisinde üzerine düşen görevleri yerine getirirken islama uygun şekilde görevlerini yerine getirmeleri ve ilişki kurmaları gerekiyor.

Eşler Arasında İlişki Nasıl Olmalı

İslamda eşler arasında ilişki nasıl olmalıdır diye sorulduğunda aile huzuru için kadın ve erkeğin birbirlerine yardımcı ve dert ortağı olmaları gerekiyor. Birbirlerine saygı ve hoşgörü ile yaklaşmaları gerekmektedir. İslamda evi geçindirmek erkeğin sorunluluğunda olduğundan erkeğin bu konuda karısına en iyi şekilde hizmet etmesi ve kadının da bunun karşısında kocasına hizmet ve hürmet etmesi birbirlerini hoş tutmaları gerekmektedir. Peygamber efendimizde kadının kocası ve kocanın karısı üzerinde hakları ve görevleri konusunda hadisler buyurmuştur.

Eşler arasında İletişim Nasıl Olmalı

İslamda eşler arasında evlilik ilişkisi nasıl olmalıdır denildiğinde iletişimin aile içinde son derece önemli olduğu bilinmektedir. İslam dininde de eşlerin birbirlerine hitap ederken saygı çerçevesinde ve sevgi ile yaklaşmaları uygun görülmüştür. İslam dininde edep, ahlak ön planda iken saygı ve hoşgörü de oldukça önemsenmiştir. Eşlerin iletişiminde bu tür noktalara dikkat edilmelidir.

islamda eşler arası ilişki nasıl olmalıdır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı