İslamda Evlilik Nasıl Olmalı? Kuralları Hukuku Ve Mahremiyeti Hakkına Kısa Bilgiler

İslamda Evlilik Nasıl Olmalı? Kuralları Hukuku Ve Mahremiyeti Hakkına Kısa Bilgiler

İslamda Evlilik Nasıl Olmalı? Kuralları Hukuku Ve Mahremiyeti Hakkına Kısa Bilgiler

Her zaman İslam dini, evliliğin ciddi bir müessese olduğunu söylemektedir ve hem hanımın hem de erkeğin birbirlerine karşı vazifeleri bulunduğunu hatırlatmaktadır. İlk olarak her şeyden önce saygının ve sevgi çerçevesinin tutulması önemlidir. Tanışma evresinden evliliğin gerçekleşmesi ve ölümün kapıyı çalmasına kadar geçen süre içinde eşlerin birbirine karşı göstermesi gereken önem ve değer bulunması gerekmektedir. Bilinçli kimseler için islamda evlilik nasıl olmalı sorusu ile bilgilendirilmek önemlidir.

İslamda Evlilik Kuralları

Tanışma evresi içinde de islam çizgisinde gitmek önemlidir. İlk olarak evleneceğiniz kişinin aile yapısına da bakmanız gerekmektedir. Sadece hanım veya koca ile evlenilmediğini ve aile içindeki çatışmaların bile sizleri olumsuz etkileyeceğini düşünmelisiniz. Ortak noktalar ve uyum sağlanan hususlara önem verilmelidir. İlk olarak uyum konusunda dikkat edilmesi gereken nokta İslami anlamda eşlerin birbirini tamamlamasıdır. Eşlerin kendilerine olduğu kadar karşısındaki diğer yarısı için de belli görevleri olduğu unutulmamalıdır. Ve bir evlilik içinde kesinlikle yalan, huzursuzluk, kalp kırma unsurlarına yer verilmemelidir. Her iki taraf da gerektiği gibi hoşgörülü ve sakin davranmalıdır.

islamda evlilik nasıl olmalı görsel

İslamda Erkeğin Hanımına Karşı Görevleri

Erkekler, güç olarak hanımlardan daha fazla olanakları elinde tutmaktadır. Evlilik konusunda da bu gücünü eşini korumak için kullanmalıdır. Her zaman iyi muamelede bulunmalı ve küçük bir kız çocuğu gibi narin olmalıdır. Kötü söz sarf etmemeli, zamanının çoğunluğunu ona ilgi gösterme ile geçirmelidir. Temiz ve bakımlı olmalıdır. Hanımın eşine karşı sorumlulukları olduğunu bildiği halde zorla bir iş yaptırmamalı ve anlayışlı olmalıdır. Güler yüzlü yaklaşmalı ve her zaman değer verdiğini hissettirmelidir.

islamda evlilik nasıl olmalıdır

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.