Dini Konular

İslamda Ve Kuranda Gelin Kaynana İlişkisi Nasıl Olmalıdır? Kısaca

İslam dininde insanlar birbirleri ile aile ya da dostluk ilişkisi kurduğunda birbirlerine hoşgörü ile yaklaşmaları esas olmuştur. Ahlaklı ve edepli bir ilişki ve saygı ön plana çıkarılmıştır. Büyük küçük herkesin birbirine hem saygı hem de sevgi ile yaklaşmaları gerekmektedir. Aile içinde karı ve koca bir aile kurarken onların da aileleri ilişki içine girerler. Burada genelde çok merak edilen gelin ve kaynana ilişkisi olmaktadır. İslama göre birbiri ile ilişki içerisinde olan herkesin birbirine hem saygı hem de sevgi göstermesi esas olduğundan gelin ve kaynana için de hiç şüphesiz benzer bir ilişki kurulması esastır.

İslamda Gelin Kaynana İlişkileri

İslamda gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalıdır diye şeklinde sorulduğunda aile ilişkilerinde kutsal bir ilişki olduğu kabul edilmektedir.Eşlerin anne ve babaları aynı zamanda kadının ya da erkeğin de öz anne babası konumunda sayılmalıdır. Kendi anne babamızı gösterdiğimiz saygıyı onlara da göstermemiz islamda uygun görülmüştür. Bana göre kayın valide de gelinin annesi sayılmaktadır.

islamda gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı görsel

İslamiyette Gelin Kaynana İlişkisi

Kur’ an da ve islamda anne ve evlat için geçerli olan hükümler gelin ve kaynana arasında da geçerlidir. Kayınvalide de gelini kendi evladı gibi görmeli ve annenin evladına olan sorumluluklarını yerine getirmelidir. Ku’ran da anne ve babaya iyi davranılması emredilmiş, aynı şekilde evlada da hoşgörü ve sevgi ile yaklaşılması istenmiştir.

islamda gelin kaynana ilişkisi nasıl olmalı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı