ismi azam duası ne demek ne işe yarar fazileti hakkında kısaca bilgi

ismi azam duası ne demek ne işe yarar fazileti hakkında kısaca bilgi

ismi azam duası ne demek ne işe yarar fazileti hakkında kısaca bilgi

Esmaül hüsna, Allah’ın 99 ismine denilmektedir. Bu isimler arasında en büyük ve ulu manalarına gelen ” AZAM” İlahi adlar arasında en kapsamlısı ve hepsini kapsayıcı olandır. Allah, bir çok isim ile zikredilmektedir ve bu isimler arasında hangisi ismi azamdır? Bu bilinememektedir.  Her ismin ayrı bir mertebesi var diyebiliriz. EVliyalar bu yüzden İsm-i azamı değişik şekilde yorumlamışlardır.

İsmi Azam Duasına gelecek olursa, En etkili ve büyük duaların başında gelmektedir ve hatta ” Duaların en büyüğü” olarak lanse edilmektedir. Bu duayı okuduğunuz zaman kabul olmaktadır.  Hz. Süleyman ( A.S) ile birlikte bu duayı okuyanlar faydalarını görmüşlerdir. Onun ile birlikte bu duayı etmişler ve dilekleri yerlerine gelmiştir. O kadar güzel, büyük bir dua ki; Dağları denizleri her şeyi toza çevirecek kadar etkiliydi.  Gerektiği ve lüzumlu olduğu zaman okunması gerekmektedir. Kötü emeller uğruna bu dua kesinlikle okunmamalıdır. ” Bir kişiyi kendine bağlamak”, ” Sizi sevmeyen birini kendinize aşık etmek” , ” Başkaları için kötü amellerde bulunmak” bu tarz kötü ve aç gözlülük içeren duygular uğruna bu duayı sakın okumayın! Günümüzde bir çok kişi büyü ve başkasını kendisine bağlama gibi durumlar için bu duayı kötü işlere alet etmektedirler. Faydasından çok zararını görürsünüz. Sakın olan böyle işlere Allah’ın adını ve büyüklüğünü içeren duayı alet etmeyiniz!

Sabah namazı ve İkindi namazlarından sonra okunması tavsiye edilmektedir.

Allah’ın isimlerine Esmaül hüsna denilmektedir ve İsmi azam Esmaül hüsna’dan daha büyük bir isimdir. Allah’ın en büyük ismidir diyebiliriz çünkü mana itibari ile en büyük, en yüce ve ulu anlamına gelmektedir. Allah’tan büyük kimse olmadığına göre.. Bu isim yani ismi azam son derece değerlidir.

Duayı merak eden ve okumak isteyen arkadaşlarımız için resimli örneğini aşağıda paylaşıyorum:

ismi-i azam duasi

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir