İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?


İşsizlik Maaşı İçin Gerekenler:
Ülkemizde birçok iş veren sürekli olarak işçilere istihdam sağlamakta ve bireyleri işe almaktadır. Ancak her ne kadar işverenler bu konuda girişimde bulunsa da zamanla çalışanlar çeşitli nedenlerden dolayı çalıştıkları kurumlardan ya da iş yerlerinden çıkmaktadır. Devletin verdiği destekle birlikte işten çıkanlara çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yardımlardan birisi de işsizlik maaşıdır. Peki, işsizlik maaşı almak için ne yapılması gerekiyor, bireylerin hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

İşsizlik Maaşı Başvurusunda Hangi Evraklar Olmalı?

İşvereni tarafından işten çıkarılan ya da askerlik ve evlilik durumlarından birisi nedeniyle işinden ayrılmak durumunda olan çalışanların işsizlik maaşına başvurabilmesi için işverenden alacakları işten ayrılma belgelerine ihtiyaçları bulunur.

Bu belge olmadan da başvuru yapılabilmesi mümkün değildir. Bunun dışında kişilerin resmi kimlik belgeleri de başvuru sırasında İşkur tarafından istenen belgeler arasındadır.

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşından yararlanabilmek için çalışanların işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor. Yani çalışanların kendi istekleri ile çalıştıkları yerden ayrılmaları durumunda işsizlik maaşından yararlanılamıyor.

Ancak erkek çalışanlar askerlik görevini yerine getirmek için işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı alabiliyorlar.

Aynı şekilde bayan çalışanlar ise ancak evlilik durumlarında kendi istekleri ile işten ayrılsalar bile işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorlar.

Ayrıca çalışılan iş yerinin fiili olarak hizmet veremiyor olması durumunda da ilgili iş yerinde çalışan kişiler işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

İşsizlik maaşı alabilmek için yukarıda belirtilen durumlara ek olarak kişilerin taşımaları gereken bazı özellikler bulunuyor.

Bu özellikler arasında son derece önem arz eden durum ise çalışanların işten ayrılmadan önceki 120 gün içinde eksiksiz bir şekilde sigorta primlerinin yatmış olmasıdır. Aksi halde kişiler diğer şartları taşısalar bile işsizlik maaşından yararlanamazlar.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınabilir?

Ülkemizdeki yasalara göre işsizlik maaşının ne kadar süreceği prim ödeme gün sayısına göre değişmektedir. Buna göre 600 gün boyunca aktif olarak çalışan ve prim ödemeleri yapılan bireylere 180 gün boyunca işsizlik maaşı ödenir. Eğer prim ödeme gün sayısı 900 ise 240 gün, 1080 gün ise 300 gün işsizlik maaşı ödemesi alınabilir.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir