Dini Konular

İstiğfar Duası Nasıl Yapılır? Tevbe duasının okunuşu ve İbadet şekli

Duayı okumadan önce abdest almak gerekmektedir. İnsanların işlemiş oldukları günahlardan dolayı pişman olmaları ile Allaha karşı tekrar aynı günahın işlemeyeceğine dair söz verilmesini içermektedir. Müslümanlar işlemiş oldukları günahlardan dolayı tövbe etmek istediklerinde gusül abdesti aşır ve 2 rekat namaz kıldıktan sonra istiğfar duasını okur. İstiğfar duası nasıl yapılır ve kaç kere okunmalıdır kur’an da yer almaktadır. İki rekat namaz kılındıktan sonra 3 kere okunmaktadır. Tövbe etmek isteyen insanlar istiğfar duası ile Allahtan af dilemektedir. Dua okunduktan sonra ise imanın tazelenmesi için Amentü duası okunmaktadır.

Tevbe İstiğfar Duası

İşlenmiş olan günahlardan dolayı çekilen pişmanlıklardan tövbe edilerek kurtulan Müslümanlar vicdanın temizlenmesi ve affedilmek için tövbe namazı kılmaktadır. Bu namaz kılındıktan sonra bundan sonraki hayatımızda asla yapılan günahın tekrarlanmayacağına dair Allaha karşı söz vermiş oluruz. Okunacak olan dua huşu ile okunmaktadır. Pişmanlık ve üzüntü duyan mümin tövbe eder ve istiğfar duası ile işlediği günah için Allahtan af diler. istigfari şerif nedir

Tövbe Duası

Kur’an ve hadislerde işlenen günahları terk etmenin tövbe etmekten daha kolay olduğu buyrulmaktadır. Yapmış olduğu eylemden dolayı tövbe eden bir insan bir daha aynı şeyi yapmayacağına dair Allaha karşı söz vermiş olur. İstiğfar duası yapan bir kimse işlemiş olduğu günahları terk ederek Allaha ibadet etmeye yönelmektedir. Abdest alındıktan sonra 2 rekat namaz kılınır ve tövbe duası okunarak Allahtan af dilenmektedir.

istiğfar duası tevbe okunuşu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı