Dini Konular

İstiğfarı Şerif (Tevbe) Nedir Duasının Okunuşu Ve Anlamı

İstiğfar tevbe olarak bilinmektedir. İstiğfar duaları ile tevbe kapısına varılmaktadır. Peygamber efendimiz çokça istiğfar yapmanın faydalarını bildirmiştir. Peygamberimiz hadisinde her namazdan sonra üç defa istiğfar yapılması gerektiğini belirtmiştir. Günahlar olmasa bile her namazda tevbe niyetiyle istiğfar yapılması bir Müslüman için önemli bir nokta ve bir sünnettir. Hz. Muhammed (sav) her namazdan sonra istiğfar edenlerin günahlarının af olacağını buyurmuştur. Bu nedenle istiğfar aynı zamanda sünnet olarak da yapılmaktadır.

İstiğfarı Şerif Duası Nedir

İstiğfarı şerif nedir diye sorulduğunda ilk akla gelen peygamber efendimizin her namazda yapılmasını belirttiği istiğfar-ı şerif duası olmaktadır. İstiğfara devam edenlerin ve çok okuyanların dert ve sıkıntılardan kurtulacağı ve tevbe niyeti ile edenleri Allah’ ın rızıklandıracağı peygamber efendimiz tarafından bildiriliyor. İstiğfar etmek sadece tevbe için değil, dertlerin ve kederin gitmesi için de önemlidir. Birkaç çeşit istiğfar bulunmaktadır. Bunların arasında en çok bilineni Estagfirullahellezî lâ ilâhe illâ şeklinde devam eden ve peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından hadisler ile bildirilenidir.

İstiğfarı Şerif Nasıl Getirilir

İstiğfarı şerif anlamı nedir diye sorulduğunda her namazın ardından uzun hali ile 3 defa ya da bir teşbih olarak kısaca Estagfirullâhel’ azîm olarak da söylenebilmektedir. Estağfirullah şeklinde de her namazın ardından bir teşbih söylenebilmektedir. Bunların dışında söylenen ve farklı şekilde getirilen istiğfar şekilleri de bulunuyor.

İstigfar tevbe duasi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı