İstihare Duası Nasıl Yapılır Tam Metni Okunuşu

İstihare Duası Nasıl Yapılır Tam Metni Okunuşu

İstihare Duası Nasıl Yapılır Tam Metni Okunuşu

İstihare bir işe karar vermek için Allah’ ın yardımı istendiğinde yapılan ve Hz. Muhammed (sav) efendimiz tarafından hadisler ile belirtilen bir durumdur. Sünnet olarak yerine getirilebilen istihare bir namaz ile yapılmaktadır. Duası yapılır ve günümüzde bazı İslam âlimlerinin de önerisi ile gece yatmadan önce yapılarak bu niyet ile rüyaya yatılır. Arapça bir istihare duası peygamber efendimiz tarafından öğretilmiş ve okunması gerektiği bildirilmiştir. İstihare edenlerin işlerinin hayırlı olacağı ve zarar gelmeyeceği peygamber efendimiz tarafından bildirilmiştir.

İstihare Duası Arapça Metni

İstihare duası tam metni nasıl yapılacağı merak edilmektedir. Namazda dua okunabilmektedir. İstihare yapılırken ilk rekâtta Fatiha ve Kâfirun sureleri normal namazdaymış gibi okunur. İkinci rekâtta ise Fatiha sonrasında bu sefer İhlas okunmaktadır. İki rekat olarak kılınır ve istihare duası yapılır. Sonrasında niyet edilen yardım istenen durum hakkında dua edilerek yatılır. Namaza başlamadan önce boy abdesti alınmalı ve namazda istihare yapılacağına niyet edilmelidir. Konuşulmadan sağa doğru yatıldığında rüyada görülen ya da kalbe doğan sevgi ve nefret ile o işin hayırlı olup olmadığı konusunda Allah’ tan yardım istenir.

istihare arapca

İstihare Duası Türkçe

İstihare duası tam anlamlı metni merak edilmektedir. Türkçesinde ise hayırlı olanı istemek şeklinde bir anlamı bulunmaktadır. Uyumadan önce kalpte niyetin olması ve bunun hayırlı olup olmadığının kalbe bildirilmesi de istenir.

İSTİHARE DUASİ

https://www.youtube.com/watch?v=0muv4w4xCqU

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir