Dini Konular

İstihare Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır Ve Hangi Dualar Okunur

İstihare namazı, bir kişinin aklını karıştıran ve hayırlı olup olmadığı hakkında net karar verebilmesi için abdest alarak yol göstermesi için kıldığı namazdır. 2 rekatlık bir namazdır. Sonunda ise istihare duası okunması gerekmektedir. Bu namaz içinde bilinmesi gereken önemli bir detay ise namazı kıldıktan sonra hemen uyunması gerektiği ve hiç kimse ile konuşulmaması gerektiğidir. İstihare namazı nasıl kılınır ile ilgili sorular çok sık sorulmakta ve bu namazın fazileti hakkında bilgiler de toplanmaktadır. Bu namazı kılarak aslında yapılacak olan işin hayırlı olup olmadığını anlamanız sağlanmaktadır.

İstihare Nasıl Yapılır?

İstihare namazı kılınıp dua edildikten sonra hiç konuşulmadan uyunması gerekmektedir. Rüya esnasında görülen renkler ve semboller hayırlı olup olmadığına işaret olabilmektedir. Örneğin, kabe görmek huzurun ve faydalı işin, bereketin sembolü olarak söylenmektedir. Beyaz renk ise ferahlık anlamına gelmekte ancak kar görüldüğü zaman da serinliği ile tedirginliğin işaret edildiği söylenmektedir. Bulutlar ise gönül ferahlığının temsilcisidir. Çok kalabalık ve karmaşık mekanlar ise hayrın sembolü olarak sayılmamaktadır. Tabi ki bu rüyaların yorumlanması için alimlere ihtiyaç vardır. Herkesin yorumlaması ile başarılı sonuç alınamaz.

İstihare Nedir Ve İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazının kılınışı şu şekildedir: niyet (niyet ettim Allah’ım senin rızan için 2 rekatlık istihare namazı kılmaya) edilir, tekbir alınıp subhaneke – fatiha – kafürun suresi okunur. Rükuya gidildikten sonra secdeye gidilir ve ikinci rekata kalkılır. Kıyamda iken fatiha ve ihlas suresi okunur, rükuya gidilir. Secdeye gittikten sonra oturulur ve ettehıyyatu – salli, barik – Rabbena sureleri okunur. Sağa ve sola selam verildikten sonra namaz biter.

https://www.youtube.com/watch?v=0muv4w4xCqU

istihare namazı nasıl kılınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı