Japon Balığı Üremesi

Japon Balığı Üremesi

Japon Balığı Üremesi

Japon balığınızın üremesini istiyorsanız bunun için dişi ve erkek balık olması gerek akvaryumunuzda. Şimdi birçok kişi gülmeye başlar biz bilmiyorduk diye ama günümüzde birçok kişi aynı cinsiyetten üretmeye çalışıyor ben bunu kendim gördüm şahsen bunun için o cümleyi söyledim. Japon balığımızı dişi ve erkek olarak ayırt ettik bu zor değil aslında herkes ayırt edebilir.

Ergenlik yaşına erişmiş ise üreme mevsiminde üremeye hazır durumda demektir. Japon balıkları 2 yaşına eriştikleri zaman üremeye başlarlar tabi bu her zaman akvaryumun su ısısına , yedikleri yeme bağlıdır. Ne kadar iyi ve güzel bakarsanız o kadar mutlu olurlar ve üreme yaparlar. Boy ölçüsü soracaklar varsa da şahsen hiç bakmadım bu yüzden veremeyecem.

Birde japon balıkları 4 ve 5 yaşına geldiğinde üremeleri kesiliyor. Yani verim azalıyor bunun için eğer akvaryumcudan satın alacaksanız 2 ve 4 yaş olmasına dikkat edin. Yoksa size kart bir balığı verir ve ne yaparsanız yapın o dişi balıktan verim alamazsınız. Japon balıkları genel olarak yaz mevsiminde çok ürerler.

Üremeleri ise en çok sabaha karşı olur hiçbir zaman akşam veya öğle saatlerini seçmezler. Üretme zamanı geldiğinde birkaç hafta önceden kaliteli yemler vermeye özen gösterin bunlar ; canlı dondurulmuş ve kuru yemler olabilir. Akvaryumda üretme yapacaklar en küçük akvaryum boyu 60x30x38 cm olsun. Yani ( boy x derinlik x genişlik ) oluyor. Nereye konmalıdır derseniz de sabah güneşi alacak yere koymanızı tavsiye ederim fakat arkadaşlar direk güneş ışığından kaçının tabi onu ayarlamalısınız.

Akvaryumu aldınız şimdi dere kumu koymaya lüzum yok aslında birkaç adet demet sik yapraklı bitki koyabilirsiniz. Ya da naylon yünden yapılan saçaklar var onları da koyabilirsiniz bu tamamen size kalmış bir durum. Köşeye havayla çalışan bir basit sünger filtre koyun. Bazen suyun ısısını düşürün çünkü o zamanlar da japon balıklarını üretmeye teşvik edersiniz.

Bunu yapmak için 1-2 tane küp buz atabilirsiniz. Yalnız dikkat edin sadece birkaç derece düşüreceksiniz yanlışıkla fazla düşürmeyin. Su en fazla 15 derece olmalıdır. Böyle yaparsanız sabah üremeye başlarlar. Birkaç gün böyle yapın başlamazlarsa suyu eski haline geri getirin birkaç gün sonra yine deneyebilirsiniz. Üreme olduğu zaman hemen anne ve babasını akvaryumdan çıkartın aksi takdirde yumurtalarını yer. Ben aynı zaman da daha ayrıntılı olsun diye video olarak nasıl üreme yapılır onu paylaştım.

japon balığı üremesi video

– JAPON BALIĞI NASIL ÜRER İZLE –

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir