Japon Balığı

Japon Balığı

Japon Balığı

Balık akvaryumlarında en çok beslenen ve görsel olarak güzellik katan japon balıklarını sizler de çok beğeneceksiniz. Evet görsel olarak akvaryumlara renk veren ve güzellik katan japon balıkları günümüzde çok bakılmaktadır. Japon balıklarını ne kadar uzun süre bakarsanız sahibini o kadar iyi tanıma özelliğine sahiptir yani sizi tanır ve size karşı ilgili olur. Tanımadıkları kişilere karşı ise yakınlık göstermez ve yem vereceği zaman su yüzeyine çıkmaz.

Kökeni: Asya

Orijinal Adı: Carassius auratus

Nasıl beslenir?: Hem etçil, hem otçul olarak beslenebilir

Davranış şekli:  Tamamen barışçıldır. Hem kendi türlerine hem başka balık türlerine karşı barışçıl davranışlar sergilerler. Ülkemizde en çok yapılan hatalardan birisi Japon balıkları ile melek yada lepistes türlerini bir arada beslemektir. Bu tamamen yanlıştır.  Melek balığı ve lepistesler, Japonların kuyruklarını ısırır ve onlara zarar verir.

 Genellikle akvaryumun orta ve taban kısımlarında yüzerler

 Uygun koşullar sağlandığı zaman 6 gün içerisinde yumurtalar açılır. Çok sayıda düz yumurta dökerler.

Karakteristik olarak sazan balığına benzer. Atası sazandır. Genleri ile oynanarak çeşitli türleri satışa sunulmaktadır. Aslanbaş, tül kuyruk türlerini örnek verebiliriz.

Ortalama ömürleri 25 yıl kadardır. Doyma hissi yoktur. Yiyebildikleri kadar yem yerler. Bu yüzden yemleme yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Çok yem yediklerinden dolayı sık kabız olurlar.

Fanusta bakılacak en son balık japon’dur. Ne yazık ki gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada ticari amaç yüzünden bu güzelim balıklar hiç hak etmediği dar akvaryumlarda bakılmaktadır. Oysaki en çok hacim ve litre isteyen balıklardır. İşte bu yüzden boyları uzamıyor ve cüce kalıyor. Büyük boy Japon balığına sahip olmak istiyorsanız 1.20 yada 1.50 uzunluğunda akvaryuma sahip olmalısınız .

Ama sahibi yem vereceği zaman balık su yüzeyine çıkar çünkü sahibini biliyor ve tanıyor. Yapılan araştırmalara göre ise japon balıkları sesleri ayırt edebiliyormuş çıkan sesleri titreşimleri zamanla tanıyorlar. Sizi görsel olarak tanıyabiliyor ve aynı zamanda da sesinizi de tanımaktadır. Peki uzun zamandır japon balığına bakıyorsunuz ve yeni bir balık aldınız sizin balık size küser mi ? Japon balıkları sıcak kanlı hayvanlardır ve akvaryuma bırakmış olduğunuz yeni balığı takip eder yüzgeçlerine dokunur.

Bu bir tanışmadır onlar için. Sıcakkanlı oldukları için yeni balığa çok kısa sürede alışır ve alışık oldukları balıklarla aynı hareketleri yapamaya başlarlar. Size ise asla ve asla küsmezler her iki balıkta size karşı çok bağlı olur. Eğer gerçekten japon balıklarını seviyorsanız bence hiç durmadan hemen alın derim ciklet tarzı sevmeyenler veya bakamayanlar varsa japon balıkları tamda sizlere göre. Hem bakımı ise gerçekten çok basit hepiniz kolayca bakabilirsiniz hatta isterseniz yavru bile üretirsiniz.

Japon Balığı

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir